Gazeta Podatkowa nr 100 (1141) z dnia 15.12.2014
Rozliczenie kosztów wymiany opon w samochodzie używanym na potrzeby prowadzonej firmy
W samochodzie osobowym, który wykorzystuję w działalności gospodarczej, wymieniłem opony z letnich na zimowe. Czy koszt usługi wymiany tych opon mogę uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? Dodam, że jestem podatnikiem PIT.
Koszt usługi wymiany opon w samochodzie używanym na potrzeby firmy jest kosztem uzyskania przychodów.
Koszt usługi wymiany opon w samochodzie osobowym jest kosztem związanym z używaniem tego samochodu. Tego rodzaju koszty są uwzględnianie w rachunku podatkowych w zróżnicowany sposób, w zależności od tego, czy samochód jest środkiem trwałym w firmie, czy takim środkiem nie jest.
Jeżeli samochód stanowi środek trwały, to koszt usługi wymiany opon jest kosztem uzyskania przychodów w oparciu o ogólne przesłanki zaliczania wydatków do takich kosztów określone w art. 22 ust. 1 updof.
Tego rodzaju kosztu nie należy rozpatrywać w kontekście ulepszenia środka trwałego, o którym mowa w art. 22g ust. 17 updof, co obligowałoby w razie zaistnienia wszystkich przewidzianych w tym przepisie przesłanek, do rozliczania kosztów poniesionych na wymianę opon poprzez odpisy amortyzacyjne. Powołany przepis stanowi, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy:
- suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i
- wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania; wzrost wartości użytkowej mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Wymiana opon w firmowym samochodzie nie powoduje jego ulepszenia, gdyż nie jest to czynność polegająca na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji czy też modernizacji pojazdu. Poniesione z tego tytułu wydatki mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli natomiast samochód osobowy nie został zaliczony do środków trwałych i w związku z tym wydatki ponoszone z tytułu jego używania zaliczane są do kosztów podatkowych zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, czyli do wysokości limitu tzw. kilometrówki, to również koszt wymiany opon powinien być objęty tym limitem. Może się więc zdarzyć, że wydatek ten "nie zmieści się" w limicie i nie znajdzie się w całości bądź w jakiejś części w kosztach podatkowych.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|