Gazeta Podatkowa nr 41 (873) z dnia 21.05.2012
Rozliczenie zakupu samochodu ciężarowego dokonanego na terenie UE
Na potrzeby prowadzonej działalności w całości opodatkowanej zakupiłem na terenie Anglii używany samochód ciężarowy. Dostawca jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z tym złożyłem VAT-23 i zapłaciłem podatek należny. W jaki sposób dokonać rozliczenia tego zakupu w deklaracji VAT-7?
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki. Przy czym WNT zasadniczo występuje wówczas, gdy nabywcą jest podatnik VAT, a nabywane towary mają służyć wykonywanym przez niego czynnościom, zaś dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej. Wynika to z art. 9 ustawy o VAT.
Jeżeli dostawca jest czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej, a nabywca czynnym podatnikiem VAT i dostawa nie jest opodatkowana w systemie marży, wówczas polski nabywca jest zobowiązany do opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu środków transportu powstaje co do zasady 15. dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Jeżeli jednak unijny dostawca wystawi przed tym dniem fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia.
Podatnik ma także obowiązek przedłożenia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego informacji o nabyciu środka transportu, na formularzu VAT-23. Do tej informacji należy dołączyć kopię faktury stwierdzającej nabycie pojazdu. Informacja ta - wraz z kopią faktury i dowodem zapłaty - stanowi podstawę wydania zaświadczenia o uiszczeniu podatku (VAT-25). Zaświadczenie to konieczne jest przy rejestracji pojazdu.
Należy zwrócić uwagę, że zakup samochodu, z tytułu którego podatnik zobowiązany był zapłacić VAT w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, wykazywany jest w deklaracji VAT po stronie podatku należnego w dwóch pozycjach: raz jako WNT (w poz. 33 i 34), a drugi raz - w poz. 44.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu trzeba udokumentować fakturą wewnętrzną.
Podatnik rozliczający VAT z tytułu WNT ma prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu WNT lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że nabyty samochód wykorzystywany będzie do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym odliczając VAT od nabycia samochodów trzeba pamiętać o zasadach obowiązujących w tym zakresie. Takie wykazanie VAT powoduje, że de facto w deklaracji VAT podatek należny od zakupu samochodu w ramach WNT nie jest wykazywany, gdyż został on już wcześniej zapłacony do urzędu skarbowego. Wykazywany jest jedynie podatek naliczony.
Omawiane nabycie trzeba także uwzględnić w informacji podsumowującej VAT UE.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|