Gazeta Podatkowa nr 26 (963) z dnia 2.04.2013
Zakup samochodu ciężarowego od unijnego kontrahenta
Zakupiłam w Niemczech od niemieckiego podatnika samochód ciężarowy (używany). Jak zakup ten ująć w deklaracji VAT-7? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 716425)
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
WNT zasadniczo występuje wówczas, gdy nabywcą jest podatnik VAT, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego, zaś dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej.
Jeżeli więc polski podatnik nabył samochód ciężarowy od podatnika niemieckiego, zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej, niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego i nieopodatkowującego tej dostawy w systemie marży, wówczas ma obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu.
Obowiązek podatkowy w tym przypadku, tj. przy nabyciu środków transportu (nieuznanych za nowe) powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia
Podatnik składający deklaracje VAT-7, u którego wystąpi obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu, jest obowiązany do jego zapłaty w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym też terminie musi złożyć w urzędzie skarbowym informację o nabytym środku transportu na druku VAT-23, do którego należy dołączyć kopię faktury stwierdzającej nabycie pojazdu oraz dowód zapłaty. Na potrzeby dokonania rejestracji tego samochodu naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku (VAT-25).
W praktyce dość często w sytuacji gdy zobowiązanym do wpłaty podatku z tytułu nabycia samochodu jest czynny podatnik VAT, najpierw następuje zapłata podatku VAT z tytułu nabycia samochodu, a dopiero później wykazuje się go w deklaracji VAT-7. W takiej sytuacji wypełniając deklarację VAT-7, w pozycji 34 podatnik powinien wykazać kwotę podatku należnego z tytułu WNT, następnie tę samą kwotę powinien ująć w pozycji 44 deklaracji, zatytułowanej "Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, wykazanego w poz. 34, podlegająca wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3, w związku z ust. 4 ustawy". Pozwoli to uniknąć powtórnego rozliczenia VAT z tego tytułu.
Podatnik rozliczający VAT z tytułu WNT ma prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu WNT lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Prawo to wystąpi pod warunkiem, że nabyty samochód wykorzystywany będzie do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym odliczając VAT od nabycia samochodów należy wziąć pod uwagę zasady obowiązujące w tym zakresie.
Trzeba również pamiętać, że wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu można udokumentować fakturą wewnętrzną oraz należy je wykazać w informacji podsumowującej VAT UE.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|