Poradnik VAT nr 9 (345) z dnia 10.05.2013
Działalność w zakresie odsprzedaży samochodów
O prowadzeniu działalności w zakresie odsprzedaży samochodów nie decyduje sama deklaracja prowadzenia takiej działalności czy odpowiedni wpis w organach ewidencyjnych. Aby podatnik mógł odliczyć cały VAT naliczony od zakupu samochodu osobowego, musi faktycznie prowadzić działalność gospodarczą w tym zakresie. |
Tak orzekł NSA w wyroku z dnia 1 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 386/12.
Sprawa dotyczyła podatnika (spółki), u którego zakwestionowano prawo do odliczenia całego podatku VAT od nabycia samochodu osobowego. Jak oświadczył podatnik do protokołu kontroli, samochód ten nabyty został w celu dalszej odsprzedaży. Ponadto, spółka podjęła uchwałę o poszerzeniu działalności m.in. o sprzedaż detaliczną samochodów osobowych, co świadczy o tym, że prowadziła działalność w tym zakresie.
Zdaniem organu podatkowego spółka nie zajmowała się jednak faktycznie odsprzedażą samochodów, dlatego też nie można było jej zaliczyć do kategorii podatników, o których mowa w - obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. - art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT (obecnie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym - Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Uznał on, że spółka nabyła samochód niejako przy okazji prowadzonej działalności gospodarczej, o czym świadczy fakt, że począwszy od dnia rozszerzenia przedmiotu działalności do dnia przeprowadzenia kontroli, zakupiła tylko jeden taki samochód. Na tej podstawie organ podatkowy stwierdził, że podatnik nie prowadził faktycznie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży samochodów i odmówił prawa do odliczenia całego VAT od zakupu tego samochodu.
Sprawa po skardze kasacyjnej podatnika ostatecznie trafiła do NSA, który uznał, że w przedmiotowej sprawie sprzedaż pojazdu była jednorazową, incydentalną czynnością. Spółka nigdy więcej nie dokonała odsprzedaży żadnego samochodu. Nie wykazała także dostatecznie, że podejmowała aktywne działania zmierzające do odsprzedaży pojazdu. Podkreślono również, że z żadnego przepisu nie wynika, aby dla celów odliczenia całego VAT jakiekolwiek znaczenie miało zaliczenie przez podatnika pojazdu samochodowego do środków trwałych.
O prowadzeniu działalności odsprzedaży samochodów nie decyduje sama deklaracja prowadzenia takiej działalności (np. w dokumentach rejestracyjnych), lecz jej faktyczne wykonywanie. Ostatecznie uznano, że nabyty przez spółkę samochód nie był towarem handlowym i nabycie jego nie służyło celowi odsprzedaży w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Ustawodawca dał uprawnienie do odliczenia całego podatku naliczonego wszystkim podatnikom, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż samochodów. Jeżeli podatnik nie należy do tej kategorii podmiotów prawa, to z prawa do odliczenia będzie korzystał w ograniczonym zakresie.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|