Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013
Zmiany dokonane w samochodzie ciężarowym a korekta VAT
Podatnik, który nabył samochód ciężarowy, o którym była mowa w obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 roku art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT oraz dokonał w nim zmian po 2011 r. (po upływie 12 miesięcy), nie ma obowiązku dokonania korekty odliczonego VAT. Tak uznał WSA w Łodzi w wyroku z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1009/13 (orzeczenie nieprawomocne).
Podatnik we wniosku o interpretację zapytał, czy w przypadku wprowadzenia zmian w pojeździe zakupionym w 2010 r., w wyniku których przestanie on spełniać wymagania uprawniające do odliczenia pełnego podatku VAT, należy dokonać korekty podatku naliczonego - zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Zmian tych chciał dokonać w 2013 r. Uważał, że nie ma obowiązku korekty odliczonego podatku VAT z uwagi na to, że przepisy obowiązujące w dniu dokonania zakupu pojazdu, tj. art. 86 ust. 3-7a ustawy o VAT, zostały z dniem 1 stycznia 2011 roku uchylone i zastąpione art. 3 ustawy o zmianie ustawy o VAT.
Innego zdania był organ podatkowy. Uznał bowiem, że z uwagi na planowane dokonanie zmian w pojeździe, w wyniku których zmieni się jego kategoria na osobowy, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego odliczonego w pełnej wysokości, ograniczając tę kwotę do 60% kwoty podatku określonej w fakturze (nie więcej niż 6.000 zł), w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia.
Podatnik złożył skargę do WSA, który stanowisko organu uznał za nieprawidłowe. Jak podkreślił Sąd, art. 3 ust. 4 ustawy nowelizującej zawiera regulacje zbliżone treściowo do zastąpionego nim art. 86 ust. 5c ustawy o VAT, w brzmieniu poprzedzającym zmiany z dnia 1 stycznia 2011 roku. Niemniej jednak przepisy te nie są ze sobą identyczne, gdyż zawierały dość istotną różnicę. W art. 86 ust. 5c wskazano, że jeżeli zmiany, o których mowa w ust. 5b, zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian. Natomiast art. 3 ust. 4 ustawy nowelizującej nie zawiera 12-miesięcznego ograniczenia przewidzianego w art. 86 ust. 5c ustawy.
Zatem nabywając samochód przed dniem 1 stycznia 2011 roku podatnik mógł liczyć na to, że po "odczekaniu" okresu 12 miesięcy będzie mógł podjąć czynności w celu dokonania zmian w pojeździe bez konieczności korekty podatku naliczonego. Natomiast pod rządami ustawy nowelizującej każdorazowe przeprowadzenie takich zmian, bez względu na granice czasowe, nakładało na podatnika obowiązek dokonania korekty. Tak więc unormowania art. 3 ust. 4 ustawy nowelizującej winny respektować również zasadę ochrony praw słusznie nabytych i powinny być odczytywane z poszanowaniem tej zasady.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|