Gazeta Podatkowa nr 52 (1093) z dnia 30.06.2014
Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdem typu laweta
Świadczę usługi pomocy drogowej. Do działalności używam pojazd typu laweta. Czy od 1 kwietnia br. mam prawo odliczać 100% VAT od paliwa do tego pojazdu?
Podatnik obecnie, co do zasady, ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z używaniem do działalności gospodarczej pojazdów samochodowych.
Ograniczenie to nie ma zastosowania m.in. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Pojazdy uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dodatkowo w tym przypadku podatnik musi złożyć do urzędu informację VAT-26) lub
2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (pojazdy te wymieniono w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT).
Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik, aby móc odliczać od 1 kwietnia 2014 r. całą kwotę VAT od wydatków związanych z używaniem podjazdu typu "laweta", musiał przede wszystkim sprawdzić czy pojazd ten nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT. Potwierdzeniem spełnienia ustawowych warunków przez te samochody jest zaświadczenie wydane przez OSKP po dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym przez tę stację. Ponadto, na podstawie tego zaświadczenia, podatnik powinien uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu o spełnieniu tych wymagań.
Jeżeli pojazd jednak nie spełnia powyższych warunków, wówczas, aby podatnik mógł odliczać całą kwotę VAT od wydatków związanych z jego używaniem do działalności, musiałby prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu od dnia rozpoczęcia wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej oraz określić zasady używania tego pojazdu. Dodatkowo musiałby złożyć do urzędu skarbowego informację o tym pojeździe w terminie 7 dni od dnia, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.
Jeśli Czytelnik nie spełniał wyżej opisanych warunków, wówczas od 1 kwietnia 2014 r. miał prawo do odliczania 50% VAT od wydatków z nim związanych.
Należy jednak wskazać, że od 1 czerwca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (Dz. U. poz. 709). Rozporządzenie to rozszerzyło listę przypadków, w których podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Wyłączeniem z obowiązku prowadzenia ewidencji objęte zostały m.in. pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu pomoc drogowa, pogrzebowy oraz bankowóz (wyłącznie typu A i B).
W odniesieniu do pojazdów pomocy drogowej wyłączeniem objęte są tylko takie, które mają nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów.
Tak więc od 1 czerwca br. dla pojazdów pomocy drogowej nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Dodatkowo muszą być spełnione warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla wymienionych przeznaczeń pojazdów.
Oznacza to, że od tego dnia, jeśli samochód Czytelnika spełnia te wymagania, to pomimo że nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, ma on prawo do odliczania całej kwoty VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|