Poradnik VAT nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
Wynajem samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT z faktur leasingowych
W 2013 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten jest przedmiotem najmu długoterminowego. W 2013 r. odliczaliśmy w całości VAT naliczony od rat leasingowych i faktur za naprawy auta. Czy nadal mamy takie prawo? Czy musimy rejestrować umowę w urzędzie skarbowym?
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. od nabycia samochodu osobowego podatnicy mogli odliczać 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Podobne ograniczenie stosowano także do odliczania VAT od rat leasingowych, czynszu najmu, itp. ww. samochodów, przy czym limit odliczenia (6.000 zł) dotyczył sumy kwot odliczonych w całym okresie użytkowania jednego samochodu (pojazdu).
Ograniczenie w odliczaniu VAT nie miało zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika było oddanie w odpłatne używanie samochodów osobowych (lub niektórych innych pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze a samochody te były przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tak wynikało z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Organy podatkowe przyjmowały, że zasady te stosuje się zarówno do samochodów nabytych przez podatników (stanowiących ich własność), jak i leasingowanych (najmowanych, dzierżawionych).
W praktyce pojawiały się jednak wątpliwości, jak liczyć ww. okres 6 miesięcy, tj. czy jedna umowa najmu musi trwać przynajmniej 6 miesięcy, czy wystarczy przeznaczenie samochodu na wynajem na ten okres. Kwestie te wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 października 2013 r., nr IPTPP4/443-458/13-6/MK, w której uznał, iż przesłanką pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT od zakupu samochodu osobowego konieczne jest przeznaczenie tych samochodów na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, przy czym konieczne jest również ich wykorzystywanie, tj. fizyczne używanie przez podmiot trzeci. Podkreślił przy tym, że prawo do odliczenia nie jest uzależnione od ilości posiadanych samochodów.
Warto dodać, że organy podatkowe zezwalały na odliczanie całego VAT z rat leasingowych samochodu podnajmowanego nawet po ustaniu najmu, jeżeli w oczekiwaniu na następnego klienta samochód był wykorzystywany do innej działalności opodatkowanej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2014 r., nr IBPP2/443-124/14/RSz).
Również w stanie prawnym obowiązującym w I kwartale 2014 r. można było odliczać cały VAT od zakupu (najmu, leasingu, itp.) samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem (dzierżawę, itp.), jeżeli najem (dzierżawa, itp.) stanowił przedmiot działalności podatnika. Nie było tu już żadnego zastrzeżenia, przez jaki okres samochód ma być oddany na wynajem.
Natomiast od 1 kwietnia br., od zakupu i leasingu samochodu osobowego można odliczać 100% kwoty VAT wykazanej w fakturze, jeżeli samochód ten wykorzystywany jest tylko do działalności gospodarczej, w tym – gdy przeznaczony jest na wynajem.
Oznacza to, że jeżeli leasingowany samochód jest podnajmowany innemu podmiotowi, w czasie trwania umowy najmu podatnik nadal może odliczać cały VAT z rat leasingowych. Warto także pamiętać, że jeżeli samochód przeznaczony jest wyłącznie na wynajem, a oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i składania do urzędu skarbowego druku VAT-26.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|