Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Dokument potwierdzający dopuszczalną ładowność samochodu
Do działalności gospodarczej używam samochodu ciężarowego. Od wydatków z nim związanych odliczam 50% VAT. Jakie dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym potwierdzają ładowność pojazdu oraz liczbę miejsc (siedzeń)?
Podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z eksploatacją samochodów używanych do działalności opodatkowanej VAT. Przy czym do dnia 30 czerwca 2015 r. w stosunku do pewnych kategorii pojazdów nie przysługuje w ogóle odliczenie VAT z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Dotyczy to:
- samochodów osobowych;
- innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tych dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Dokumentem wydanym zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jest nie tylko dowód rejestracyjny. Są to także inne dokumenty, tj. m.in. świadectwo homologacji typu pojazdu, decyzja o uznaniu świadectwa homologacji typu pojazdu, świadectwo homologacji typu WE pojazdu, zezwolenie na dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdu z końcowej partii produkcji, decyzja o dopuszczenie jednostkowego pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu albo dokument wydany w państwie członkowskim innym niż Polska.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2013 r., nr IPPP2/443-1029/13-4/AO, dotyczącej odliczania VAT m.in. od zakupu samochodu nabytego z innego kraju UE (w ramach WNT) wyjaśnił, że dopuszczalna ładowność i liczba miejsc (siedzeń) może wynikać np. z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.
Ponadto warto wskazać na wyrok NSA z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt I FSK 884/13, w którym Sąd uznał, że skoro przy rejestracji pojazdu konieczne było przedłożenie wyciągu ze świadectwa homologacji (albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji), z którego wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, to w ramach ewentualnej kontroli podatkowej wystarczające powinno być przedstawienie dowodu rejestracyjnego, który potwierdza charakter pojazdu.
W sprawie, którą rozpatrywał Sąd, organ podatkowy zakwestionował podatnikowi prawo do odliczania całego VAT od wydatków na samochody specjalne (sanitarne i karetki).
W tym wyroku na szczególną uwagę zasługuje wskazanie sposobu potwierdzenia (dokumentowania), iż dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Wynika z niego, że w takim przypadku wystarczające powinno być okazanie dowodu rejestracyjnego. Zdaniem NSA, jeżeli organ podatkowy kwestionuje prawo do odliczenia VAT (w związku z brakiem świadectwa homologacji), powinien wykazać, że rejestracja pojazdu o takim charakterze nastąpiła przez organ rejestrujący bez wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji.
Wyrok ten dotyczył "starego" stanu prawnego (obowiązującego w 2010 r.), ale może być on moim zdaniem pomocny także przy stosowaniu obecnie obowiązujących przepisów. Tak więc przyjmując stanowisko NSA można uznać, że wystarczające powinno być posiadanie dowodu rejestracyjnego, z którego wynikają stosowne informacje.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|