Gazeta Podatkowa nr 43 (771) z dnia 30.05.2011
Odliczenie VAT przy wykupie samochodu będącego przedmiotem leasingu
W związku z tym, że wykup przedmiotu leasingu (samochodu osobowego) jest odrębną czynnością (dostawą towaru) niezwiązaną z samą umową leasingu, to od tej czynności przysługiwało prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego, nie więcej niż 6.000 zł, wynikającej z faktury zakupu tego pojazdu. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2011 r., nr ILPP2/443-29/11-4/MR.
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuje samochód osobowy od czerwca 2009 r. Z faktur za leasing odliczył, zgodnie z obowiązującymi przepisami, 60% podatku VAT (nie więcej niż 6.000 zł). Podatnik zamierza wykupić przedmiot leasingu. Zdaniem podatnika jego wykup jest odrębną czynnością niezwiązaną z samą usługą leasingu operacyjnego. Dlatego też przy wykupie tego samochodu z leasingu ma on prawo do ponownego odliczenia 60% podatku VAT (nie więcej niż 6.000 zł) z faktury zakupu.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.
Jak wskazał, do dnia 31 grudnia 2010 r. zasady odliczenia podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów regulowały przepisy art. 86 ust. 3-7a ustawy o VAT.
Natomiast w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. kwestie dotyczące odliczenia VAT związanego z nabyciem samochodów osobowych oraz paliw wykorzystywanych do ich napędu regulują odpowiednio przepisy art. 3 oraz art. 4 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym.
I tak, w art. 3 ust. 1 tej ustawy postanowiono, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Jak wskazał organ podatkowy, leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o VAT leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. W kontekście powyższego należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością (dostawą towaru) niezwiązaną z samą umową leasingu.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|