Gazeta Podatkowa nr 85 (1439) z dnia 23.10.2017
Zwolnienie z podatku transportowego udzielane przez gminę
Prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam pojazdy, a dwa z nich mają napęd elektryczny. Opłacam za nie podatek od środków transportowych. Mój znajomy, który prowadzi działalność w innym województwie i posiada podobne pojazdy, nie opłaca za nie podatku. Dlaczego?
Zasadniczo z opodatkowania podatkiem od środków transportowych zwolnione są:
- środki transportowe będące w posiadaniu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji zagranicznych, korzystających z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, oraz członków ich personelu, jak również innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP, pod warunkiem wzajemności,
- środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym,
- pojazdy zabytkowe, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
Tak wynika z art. 12 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1785).
Jednakże dodatkowo rady gmin mogą wprowadzać na swoim terenie własne zwolnienia. Mogą to być inne niż wskazane wcześniej zwolnienia przedmiotowe, z wyjątkiem zwolnień dotyczących:
- samochodów ciężarowych o dmc równej lub wyższej niż 12 ton,
- ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,
- przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Wprowadzane przez radę zwolnienia muszą mieć charakter przedmiotowy. Zatem mogą one dotyczyć wyłącznie przedmiotu, czyli środków transportowych wykorzystywanych do różnego rodzajów działalności lub przejawiających określone cechy.
Zatem fakt, że znajomy Czytelnika korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od środków transportowych w odniesieniu do pojazdów elektrycznych spowodowany jest zapewne tym, że takie zwolnienie przewidziała właściwa mu rada gminy. Przykładowo Rada Miasta Krakowa w uchwale podjętej na 2017 r. przewidziała, że zwalnia z opodatkowania niektóre pojazdy z napędem elektrycznym.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|