Gazeta Podatkowa nr 80 (1017) z dnia 7.10.2013
Podatek od środków transportowych za samochód do nauki jazdy
Prowadzę szkołę nauki jazdy. Nabyłem samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Ma on służyć do nauki jazdy. Czy w takim przypadku podlega on opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych, czy też jest z tego podatku zwolniony?
Z obowiązku opodatkowania podatkiem od środków transportowych ustawodawca zwolnił w szczególności pojazdy specjalne w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Tak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Pod pojęciem pojazd specjalny rozumieć należy pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. W doktrynie przykładowo do tej kategorii zalicza się pojazdy konstrukcyjnie przystosowane do wykonywania czynności na drodze, a więc np. do oczyszczania dróg (polewaczki, piaskarki) czy do zimowego utrzymania dróg (pługi).
Aby możliwe było zwolnienie z opodatkowania pojazdów do nauki jazdy, musiałyby one spełniać kryteria właściwe dla pojazdów specjalnych. Kwestia ta była już wielokrotnie rozstrzygana w orzecznictwie. Sądy stoją na stanowisku, iż nie jest możliwe zwolnienie ich z opodatkowania podatkiem od środków transportowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 13 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Sz28/12, orzekł, iż jako pojazd specjalny można traktować wyłącznie taki, który służy do przewozu osób i przedmiotów związanych z wykonywaniem specjalnej funkcji. Natomiast przymiotu takiego nie ma pojazd, który może przewozić osoby i rzeczy niezwiązane z wykonywaniem specjalnej funkcji, chociażby został on oznakowany, a jego nadwozie zostało specjalnie doposażone. W związku z tym z uwagi, że w samochodzie do nauki jazdy można przewozić np. pasażerów, to on sam nie może być traktowany jako specjalny.
Takie samo stanowisko zajął WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Ol 92/13. W jego opinii: "(…) o ile samochód ciężarowy, przyczepa ciężarowa przeznaczone do nauki jazdy (tekst jedn.: pojazdy samochodowe wykorzystywane w procesie uczenia kogoś jazdy pojazdem mechanicznym, w celu uzyskania uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu) muszą spełniać określone parametry (dodatkowe wyposażenie) i przejść dodatkowe badania techniczne, o tyle powyższe nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu pozostają one samochodem ciężarowym lub przyczepą, w związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie pojazdy, dostosowane do szkolenia przyszłych kierowców, przewoziły towary czy ładunki na skrzyni ładunkowej czy też pasażerów (…)".
Reasumując, brak jest przesłanek, które umożliwiałyby zakwalifikowanie samochodów do nauki jazdy do kategorii pojazdów specjalnych. W związku z tym od samochodu, o którym mowa w pytaniu, Czytelnik będzie musiał opłacać podatek od środków transportowych.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|