Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020
Złożenie po terminie deklaracji na podatek transportowy
Firma zakupiła ciągnik siodłowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Nie złożyliśmy deklaracji na podatek od środków transportowych i nie odprowadzamy go. Jak powinniśmy dokonać jego zgłoszenia i zapłaty zaległego podatku? Czy grożą nam jakieś sankcje?
Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą bądź przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony podlegają opodatkowaniu podatkiem transportowym.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek regulowania zobowiązań w zakresie podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w razie nabycia środka transportowego już zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. W przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy obowiązek zapłaty omawianego podatku obciąża właściciela od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd został zarejestrowany na terytorium kraju.
Właściciel pojazdu podlegającego opodatkowaniu podatkiem transportowym zobowiązany jest złożyć właściwemu organowi podatkowemu deklarację podatkową w terminie 14 dni od dnia zakupu.
W opisanej sytuacji Czytelnicy powinni przede wszystkim złożyć deklarację DT-1 (z załącznikiem) oraz opłacić zaległy podatek wraz z odsetkami. Niezapłacenie podatku w terminie powoduje obowiązek zapłaty odsetek od zaległości. Może także spowodować wszczęcie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wyegzekwowanie zaległości podatkowej. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, co oznacza, że o zapłatę należności wraz z odsetkami organ podatkowy ma prawo upomnieć się za okres 5 lat wstecz.
Warto dopełnić formalności jak najszybciej, bowiem na podatnika może zostać nałożona kara na mocy art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 19 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że podatnik, który uchylając się od opodatkowania nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Wzory deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 oraz załącznika DT-1/A dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatki i opłaty lokalne.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|