Gazeta Podatkowa nr 70 (2049) z dnia 31.08.2023
Termin zapłaty podatku od środków transportowych nabytych w ciągu roku
Nabyliśmy ciągniki siodłowe 20 czerwca 2023 r. Jaki jest termin zapłaty podatku od środków transportowych? Czy podatek za te pojazdy płacimy od lipca do grudnia w terminie do 15 września? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1456892)
Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton oraz ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton.
Konieczność zapłaty podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski, a w przypadku nabycia środka transportowego już zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Przykładowo, jeżeli firma nabyła ciągniki siodłowe już zarejestrowane 20 czerwca br., to konieczność opłacania za niego podatku obciąża ją od 1 lipca br.
W ciągu 14 dni od dnia zakupu należy również złożyć deklarację na podatek od środków transportowych na druku DT-1, wraz z załącznikiem DT-1/A, lub na formularzu elektronicznym dostępnym na ePUAP. Jeden załącznik DT-1/A zawiera dane dotyczące trzech środków transportowych. W przypadku większej liczby pojazdów należy złożyć odpowiednio więcej załączników. Podatnicy podatku od środków transportowych składają deklarację na ten podatek do 15 lutego każdego roku podatkowego. Jeżeli nabywają pojazd po tym terminie, to mają obowiązek złożyć deklarację w ciągu 14 dni. Ujmuje się w niej tylko nowo nabyte pojazdy.
Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch równych ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
1) po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, podatek za ten rok jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
- 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
- do dnia 15 września danego roku - II rata,
2) od dnia 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W związku z tym, iż uczestnicy forum nabyli pojazdy 20 czerwca br., czyli po terminie zapłaty pierwszej raty, ale przed 1 września, to pierwszą ratę, proporcjonalnie do ilości miesięcy, należało uiścić w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (zaktualizował się on 1 lipca br.). Drugą ratę, za pozostałe do końca roku miesiące, trzeba będzie uiścić do 15 września.
Należy podkreślić, że w sytuacji opisanej w pytaniu w związku z brakiem zapłaty podatku w terminie uczestnicy forum powinni jak najszybciej złożyć deklarację na podatek od środków transportowych i opłacić zaległy podatek. Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dodatkowo obowiązek zapłaty odsetek od zaległości. Co do zasady, odsetki za zwłokę nalicza i wpłaca samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego, podmiot zobowiązany do ich zapłaty (np. podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny). W razie braku takiej wpłaty może nastąpić wszczęcie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wyegzekwowanie zaległości podatkowej.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że o zapłatę należności wraz z odsetkami organ podatkowy ma prawo upomnieć się za okres 5 lat wstecz.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|