Gazeta Podatkowa nr 22 (1376) z dnia 16.03.2017
Zwrot opłaconego w 2016 r. podatku transportowego
Podatnicy podatku od środków transportowych, którzy wykonują przewozy w transporcie kombinowanym na terytorium Polski, są uprawnieni do ubiegania się o zwrot zapłaconego w 2016 r. podatku transportowego. Wnioski składać należy do 31 marca br. do organu podatkowego, na rachunek którego wcześniej uiszczono podatek. Podstawę sporządzenia wniosku stanowią dane zawarte w dokumentach przewozowych stosowanych przy wykonywaniu przewozów w transporcie kombinowanym, w których dokonano wpisu o wykonaniu przewozu koleją.
Zwrot obejmuje podatek od środków transportu, o których mowa w art. 8 pkt 1-6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są to:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Kwota zwrotu podatku od środków transportowych uzależniona jest od liczby jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym. Ustala się ją w następujący sposób:
- od 100 jazd i więcej - 100% kwoty rocznego podatku,
- od 70 do 99 jazd włącznie - 75% kwoty rocznego podatku,
- od 50 do 69 jazd włącznie - 50% kwoty rocznego podatku,
- od 20 do 49 jazd włącznie - 25% kwoty rocznego podatku.
Zwrot podatku od środków transportowych dokonywany jest w gotówce albo na rachunek bankowy podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|