Gazeta Podatkowa nr 41 (1498) z dnia 21.05.2018
Opłaty za badania lekarskie kierowców zawodowych
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy (samochodu o dmc powyżej 3,5 tony) kończy się ważność prawa jazdy. Czy jako pracodawca powinienem pokryć koszty badań lekarskich związanych z przedłużeniem tego dokumentu?
Badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami podlega m.in. osoba przedłużająca ważność prawa jazdy określonej kategorii. Wymóg przeprowadzenia badań lekarskich w związku z przedłużeniem prawa jazdy uznaje się za spełniony - w zakresie odpowiednich kategorii prawa jazdy - w przypadku osoby, która posiada ważne orzeczenie lekarskie, wydane na podstawie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Tak wynika z art. 75 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978 ze zm.). Mowa tu o badaniach lekarskich (a także psychologicznych), którym podlegają kierowcy zawodowi. Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Podlega również badaniom psychologicznym przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na tym stanowisku. Badania te przeprowadzane są:
- do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat,
- po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy.
Opłata za badanie lekarskie kierowcy wynosi 200 zł.
Jeżeli więc kierowca zatrudniony przez Czytelnika posiada ważne badania lekarskie i psychologiczne, to przedłużając prawo jazdy nie ma obowiązku ich przeprowadzać. Jednak gdy jednocześnie kończy się mu okres ważności badań, to Czytelnik, jako pracodawca, będzie miał obowiązek skierować go na badania lekarskie i psychologiczne. Przewiduje tak art. 39l ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2200 ze zm.). Koszty badań lekarskich i psychologicznych w takim przypadku pokrywa przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy, na mocy art. 39l ust. 1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|