Gazeta Podatkowa nr 35 (972) z dnia 2.05.2013
Samochód ciężarowy wykorzystywany w ramach działalności rolniczej a podatek od środków transportowych
W ramach działalności rolniczej wykorzystywany jest samochód ciężarowy z naczepą. Czy w takiej sytuacji przysługuje zwolnienie z opłacania podatku od środków transportowych?
Ustawodawca przewidział zwolnienie w odniesieniu do przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton, w sytuacji gdy związane są one wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego. Tak stanowi art. 8 pkt 5-6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
W związku z tym, o ile spełniony jest ten wymóg, to Czytelnik może korzystać ze zwolnienia w opodatkowaniu w odniesieniu do naczepy. Zwolnienie to nie obejmuje samochodu ciężarowego. Zasadą jest bowiem, że podatek należy regulować za samochody ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2224/10. Orzekł on, że podatnik, który w ramach prowadzonej działalności rolniczej wykorzystuje samochód ciężarowy, nie może korzystać ze zwolnienia w opłacaniu podatku od środków transportowych. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie naczep i przyczep. Natomiast brak jest możliwości zastosowania go w odniesieniu do samochodu ciężarowego.
Dopuszczalna masa całkowita to największa określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem dopuszczonego do poruszania się po drodze.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|