Gazeta Podatkowa nr 6 (1047) z dnia 20.01.2014
Opodatkowanie pojazdu asenizacyjnego
Firma zajmująca się utrzymaniem porządku na terenie gminy nabyła pojazd asenizacyjny. Czy należy odprowadzać za niego podatek od środków transportowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 782943)
Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają w szczególności samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Tak stanowi art. 8 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
Ze zwolnienia mogą korzystać m.in. właściciele pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Możliwość taką przewiduje art. 12 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.
Pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Wynika to z art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Klasyfikację pojazdów zawiera załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r. nr 137, poz. 968 ze zm.). Pojazd utylizacyjny, pojazd przeznaczony do wywozu śmieci i pojazd asenizacyjny są wymienione w tabeli nr 2 "Przeznaczenia pojazdów ze względu na specjalizację, z wyjątkiem pojazdów specjalnych".
W świetle powyższego brak jest możliwości uznania, że zakupiony przez firmę pojazd asenizacyjny stanowi pojazd specjalny i jest zwolniony z opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
Stanowisko takie potwierdzone zostało też w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Wynika z niego, że pojazdami specjalnymi nie są pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu określonego rodzaju ładunku, np. cementu (cementowozy), benzyny (cysterny), śmieci (śmieciarki) czy nieczystości (pojazdy asenizacyjne). Są one bowiem przeznaczone do przewożenia ściśle określonego ładunku, a nie służą do wykonywania specjalnej funkcji. Natomiast za pojazdy specjalne uznać można np. pojazdy konstrukcyjnie przystosowane do wykonywania czynności na drodze lub zimowego utrzymania dróg (polewaczki, piaskarki, pługi odśnieżne), stanowiące ruchome urządzenia (dźwigi, żurawie, agregaty prądotwórcze, koparki, koparko-spycharki, ładowarki).
Warto przypomnieć, że zobowiązanie w podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|