Gazeta Podatkowa nr 80 (1121) z dnia 6.10.2014
Obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o przewozie na potrzeby własne
Prowadzimy centrum ogrodnicze. Na potrzeby działalności naszej firmy zakupiliśmy samochód dostawczy o dmc powyżej 3,5 tony. Samochód będziemy wykorzystywać jedynie do przewożenia sadzonek, ziemi i narzędzi ogrodniczych. Czy ze względu na pojemność tego samochodu musimy uzyskać licencję na transport drogowy?
NIE. Jeżeli samochód zakupiony przez Czytelników będzie wykorzystywany do niezarobkowego przewozu drogowego, tj. na potrzeby własne, to nie będzie konieczności uzyskiwania licencji na transport drogowy, a jedynie zaświadczenia o przewozie na potrzeby własne. Takim przewozem jest każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Przy czym do uznania przewozu za wykonywany na potrzeby własne konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- pojazdy samochodowe używane do przewozu muszą być prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
- przedsiębiorca musi posiadać tytuł prawny do dysponowania danym pojazdem, np. być jego właścicielem,
- w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone muszą być własnością przedsiębiorcy lub muszą to być rzeczy, które zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób bądź rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin.
Przedsiębiorca prowadzący inną, niż działalność transportowa działalność gospodarczą, chcąc wykonywać choćby incydentalnie przewóz drogowy, aby móc wykonywać tę działalność legalnie, musi legitymować się zaświadczeniem o zgłoszeniu przewozu na potrzeby własne (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2008 r., sygn. akt II GSK 15/08).
Zaświadczenie na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy uprawnia do wykonywania przewozów wyłącznie na terytorium Polski i wydaje je właściwy dla siedziby przedsiębiorcy starosta, na czas nieokreślony. Za jego wydanie uiszcza się opłatę w wysokości 500 zł. Za wydanie wypisu z tego zaświadczenia dla każdego pojazdu zgłoszonego we wniosku o wydanie zaświadczenia pobiera się opłatę w wysokości 100 zł.
Od 7 sierpnia br. obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o przewozie na potrzeby własne, który został opublikowany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w tej sprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 961). Zaświadczenia oraz wypisy z tych zaświadczeń, wydane zgodnie z wzorami określonymi w przepisach dotychczas obowiązujących, zachowują swoją ważność przez okres, na który zostały wydane. Formularze oraz wypisy z tych zaświadczeń, wydrukowane według wzorów określonych w dotychczasowych przepisach, mogą być nadal stosowane, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2015 r.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|