Gazeta Podatkowa nr 99 (1140) z dnia 11.12.2014
Jak opłacać podatek od środków transportowych?
Przedsiębiorca zamierza nabyć samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych. W jaki sposób się go reguluje? Kto określa wysokość zobowiązania podatkowego?
W zakresie podatku od środków transportowych zobowiązanie powstaje wraz z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy zostanie zarejestrowany na terytorium RP. Natomiast w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego, aktualizacja zobowiązania ma miejsce od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Podmiot będący zobowiązany do opłacania podatku corocznie w terminie do 15 lutego, składa właściwemu organowi podatkowemu deklarację na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy. Natomiast w przypadku gdy obowiązek podatkowy powstanie po tej dacie, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tej okoliczności.
Wzór deklaracji DT-1/A dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Inne druki.
Należny podatek reguluje się bez wezwania na rachunek budżetu właściwej gminy. Płatny jest on w zasadzie w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku. Zaś w przypadku, gdyby powstał on:
1) po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
a) w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
b) do dnia 15 września danego roku - II rata;
2) od dnia 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zasadniczo właściwość organu podatkowego ustala się na podstawie miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że aktualnie istnieje możliwość złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Deklaracja ta może zostać podpisana:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu bądź
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż do składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezbędna jest uchwała rady gminy. Stanowi tak art. 9 ust. 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|