Poradnik VAT nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Naprawa pojazdów a kasa fiskalna
Rozpocząłem świadczenie usług naprawy samochodów i motocykli na rzecz osób prywatnych i firm. Czy w ich wykonywanie powoduje obowiązek stosowania kasy fiskalnej? [pytanie 996616]
Komentarz 1
Kasę musisz mieć po 2 miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży.
Komentarz redakcji |
W myśl § 4 pkt 2 lit. c) rozporządzenia w sprawie zwolnień, bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych objęte zostały usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania).
Ustawodawca w przepisie tym, nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem "naprawa". W internetowym "Słowniku języka polskiego" (www.sjp.pwn.pl), "naprawa" - to "usunięcie w czymś usterek, uszkodzeń i doprowadzenie czegoś do stanu używalności".
Zatem, jeśli podatnik świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych na rzecz osób prywatnych lub rolników ryczałtowych - to musi je ewidencjonować w kasie fiskalnej.
Jeśli chodzi o moment rozpoczęcia ewidencjonowania tych usług, to w myśl § 9 ust. 6 ww. rozporządzenia, w przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. świadczenie usług wymienionych w § 4 pkt 2 lit. c-j) (chodzi tu m.in. o usługi naprawy pojazdów silnikowych), którzy przed wykonaniem takich usług nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób prywatnych, ich świadczenie jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania prze okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|