Gazeta Podatkowa nr 83 (1437) z dnia 16.10.2017
Rozliczenie VAT z tytułu naprawy samochodu za granicą
Dokonaliśmy drobnej naprawy samochodu w Niemczech. Za usługę kierowca otrzymał fakturę. Czy jest to dla nas import usług?
Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium naszego kraju, a usługobiorcą jest podatnik VAT, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy o VAT.
Trzeba mieć na uwadze, że import usług dotyczy tych usług, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jak stanowi art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, za miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uznaje się miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę. Oznacza to, że jeżeli usługę naprawy samochodu na rzecz polskiego podatnika wykonał kontrahent zagraniczny, nieposiadający w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia, obowiązek rozliczenia VAT przechodzi na nabywcę usługi, który powinien rozliczyć import usług.
Polski podatnik (nabywca usługi) podatek związany z importem usług jest zobowiązany wykazać w deklaracji jako podatek należny.
Wzory formularzy dla celów VAT dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatek VAT.
Należy wskazać, że jeśli samochód, którego naprawa dotyczy, służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas VAT należny wykazany z tytułu importu usługi stanowi równocześnie u nabywcy VAT naliczony podlegający odliczeniu. Przy czym odliczeniu podlega generalnie 50% kwoty tego podatku, a po spełnieniu określonych warunków - 100%. Kwestie te reguluje art. 86a ustawy o VAT.
"(...) W przypadku dokonywania napraw pojazdów zastosowanie znajdzie mechanizm odwróconego obciążenia, obowiązek uiszczenia podatku ciążyć będzie na usługobiorcy, w tym wypadku Wnioskodawcy. (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 października 2016 r., nr ITPP3/4512-322/16-4/BJ |
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|