Gazeta Podatkowa nr 76 (1013) z dnia 23.09.2013
Naprawa ciężarówki w Niemczech a VAT
Świadczę usługi transportowe. Na terenie Niemiec naprawiałem samochód. Zarówno ja, jak i podatnik niemiecki posiadamy numery VAT UE. Czy nabycie tych usług należy opodatkować na terenie Polski i ująć w informacji VAT-UE? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 757846)
W przypadku gdy usługi na ruchomym majątku świadczone są dla podatników, wówczas należy stosować ogólną zasadę przy ustaleniu miejsca ich świadczenia, czyli opodatkowane są one w miejscu, gdzie znajduje się siedziba usługobiorcy. Wynika to z art. 28b ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Tak więc w sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z importem usług. Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest kwota, którą należy zapłacić usługodawcy.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 19a ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli natomiast przed wykonaniem usługi nabywca ureguluje część należności, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty, w tej części.
Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej określono w art. 31a ustawy o VAT. Wynika z niego, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według ogłoszonego przez NBP kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury - jeżeli podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego. Podatnik może również przeliczać te kwoty według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego lub wystawienie faktury. Zatem kursem właściwym będzie kurs walut z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi.
Wartość zakupionej usługi naprawy samochodu (oraz podatek należny) należy wykazać w deklaracji VAT w poz. 27 i 28 oraz w poz. 29 i 30. Usługi tej nie wykazuje się natomiast w informacji podsumowującej, bowiem w informacji tej nie wykazuje się nabycia usług.
Warto podkreślić, że na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), do dnia 31 grudnia 2013 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, powstaje w rozliczeniu za okres, o którym mowa w art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT. Musi być przy tym spełniony warunek, że podatnik uwzględni kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć podatek należny z tego tytułu.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|