Gazeta Podatkowa nr 38 (1183) z dnia 11.05.2015
Odliczenie VAT przy zakupie nowego samochodu
Na potrzeby działalności opodatkowanej VAT zamierzam zakupić samochód osobowy. Samochód ten będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Czy mogę odliczać cały VAT od wydatków związanych z tym samochodem? Kiedy powinienem rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu tego pojazdu: siedem dni od zapłaty faktury za samochód, czy dopiero po pierwszym zakupie eksploatacyjnym, np. paliwa?
Zgodnie z podstawową zasadą, podatnik VAT wykorzystujący do działalności gospodarczej pojazd samochodowy ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami.
Należy zaznaczyć, że ograniczone prawo do odliczenia VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi dotyczy tylko sytuacji, gdy pojazd używany jest zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.
W przypadku gdy samochód osobowy wykorzystywany jest do celów mieszanych, prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie paliwa do jego napędu zostało zawieszone do końca czerwca 2015 r. Dopiero od 1 lipca br. podatnicy będą mieli prawo do odliczania 50% VAT z faktury dokumentującej nabycie paliwa do tych samochodów.
Natomiast 100% VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodem osobowym przysługuje, gdy samochód ten wykorzystywany będzie wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za pojazd taki uznawany jest samochód, jeżeli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Podatnicy ci mają także obowiązek złożenia do urzędu skarbowego informacji o wykorzystywaniu pojazdu do tych celów na druku VAT-26. Informacje te składa się w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.
Ewidencję przebiegu pojazdu należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej do dnia zakończenia jego wykorzystywania wyłącznie do tej działalności (art. 86a ust. 6 ustawy o VAT). Szczegółowe dane, jakie powinna ona zawierać, wskazane zostały w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT. Ewidencja ta powinna zawierać m.in. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego, dzień rozpoczęcia jej prowadzenia, stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego, wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący m.in. datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę przejechanych kilometrów.
Z powyższego wynika więc, że ewidencja przebiegu pojazdu musi być prowadzona przez cały okres, w którym podatnik wykorzystuje pojazd wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej i musi być bardzo szczegółowa, gdyż zawarte w niej informacje mają jednoznacznie potwierdzać, że w ramach jego użytkowania nie wystąpiły przypadki użycia do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że powinna ona być prowadzona od dnia pierwszego wyjazdu samochodem osobowym, od którego podatnik zamierza odliczać całą kwotę VAT. W tym przypadku nie ma znaczenia dzień poniesienia pierwszego wydatku związanego z tym samochodem.
Do wydatków związanych z pojazdami używanymi do działalności gospodarczej zalicza się:
|
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|