Poradnik VAT nr 11 (395) z dnia 10.06.2015
Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów używanych do różnego rodzaju pojazdów
Spółka zakupiła urządzenie do mycia samochodów służbowych. Zakupiła również akcesoria do mycia i środki czystości. Spółka posiada samochody, w odniesieniu do których przysługuje jej pełne odliczenie VAT naliczonego, oraz takie, w stosunku do których może odliczyć tylko 50% VAT. Czy spółka może odliczyć 100% podatku naliczonego od ww. wydatków? Jeżeli nie, to jak obliczyć proporcję w jakiej przysługuje jej prawo do odliczenia?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu akcesoriów do pojazdów samochodowych uzależnione jest od tego, do jakiego samochodu zostały one zużyte. Zasadniczo jeżeli zakupione akcesoria zostały przeznaczone do samochodu używanego do celów mieszanych, to podatnik może odliczyć tylko 50% podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami. Pełne odliczenie VAT naliczonego dotyczy akcesoriów zużytych, czy wykorzystanych do pojazdów, które uprawniają do odliczenia podatku naliczonego w całości.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik zakupił urządzenie wraz z akcesoriami do mycia samochodów (środki czystości itp.). Zakupy te przeznaczone są do konserwacji samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Problem w tym, że podatnik użytkuje zarówno samochody uprawniające do pełnego odliczania VAT, jak i takie, wobec których prawo do odliczenia jest ograniczone do 50%. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim zakresie zakupione urządzenia i akcesoria będą używane do mycia danej kategorii pojazdów, tzn. w jakim zakresie, lub w jakiej proporcji podatnik będzie ich używał do pojazdów z pełnym odliczeniem VAT, a jakich do pojazdów z ograniczonym prawem do odliczenia. Ustawodawca nie rozstrzygnął w przepisach ustawy o VAT tej kwestii, nie pozwolił także w takim przypadku na ustalenie proporcji odliczenia.
Zdaniem redakcji, aby uniknąć problemów w przypadku ewentualnej kontroli organów podatkowych, podatnik powinien odliczyć 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup urządzeń czy środków czystości, o jakich mowa w pytaniu. Nie ma bowiem możliwości udowodnienia organom podatkowym, w jakim zakresie i do jakich pojazdów zakupiony sprzęt i akcesoria zostały użyte.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|