Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (401) z dnia 1.09.2015
Wartość początkowa samochodu po wypadku
Samochód ciężarowy należący do stowarzyszenia, w wyniku wypadku drogowego uległ poważnemu uszkodzeniu. Został jednak wyremontowany i dalej służy prowadzonej działalności gospodarczej. Czy nadal należy amortyzować ten samochód od wartości sprzed wypadku, czy też niezamortyzowaną część uznać za koszt, a po remoncie ustalić nową wartość początkową tego samochodu?
Po wypadku samochód należy amortyzować od wartości początkowej sprzed wypadku.
Gdyby samochód uległ całkowitemu uszkodzeniu, to jego niezamortyzowana wartość początkowa stanowiłaby koszt uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 5 updop). Jednak w omawianej sytuacji nie można przyjąć, że nastąpiła całkowita szkoda, skoro samochód po naprawie nadaje się do dalszej eksploatacji. Dlatego też w dalszym ciągu należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej sprzed wypadku, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodu.
Natomiast wydatki poniesione na remont samochodu nie wpłyną na zwiększenie wartości początkowej tego środka trwałego, bowiem tylko gdy środek trwały zostaje ulepszony - jego wartość początkowa ulega zwiększeniu o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie. W związku z tym wydatki poniesione na remont powypadkowy samochodu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, ale pod warunkiem, że samochód ten był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (art. 16 ust. 1 pkt 50 updop).
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|