Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
Kiedy sprzedaż części samochodowej pozbawia prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i płaci ryczałt ewidencjonowany w wysokości 3% przychodów. W styczniu 2019 r. dokonał sprzedaży kamery cofania, którą miał na wyposażeniu firmowego samochodu. Czy taka sprzedaż może być potraktowana jako handel częściami samochodowymi i skutkować wykluczeniem podatnika ze stosowania opodatkowania ryczałtem?
Nie. W opisanej sytuacji nie ma podstaw do wyłączenia podatnika z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, gdyż sprzedaży kamery, w którą wyposażony był firmowy samochód, nie można utożsamiać z prowadzeniem działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43), zwanej dalej ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W kontekście zadanego pytania należy zwrócić uwagę na uregulowania zawarte w art. 8 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przepisy te wskazują przypadki, kiedy do podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz od kiedy dochodzi do utraty prawa do opodatkowania w tej formie.
Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie dotyczy podatników, którzy m.in. osiągają w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z tej działalności, to u niego utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje z dniem uzyskania przychodu z tego rodzaju działalności. Natomiast konsekwencją jest konieczność opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach (czyli według skali podatkowej - art. 4 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) począwszy od dnia utraty prawa do ryczałtu.
Przywołane przepisy należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli podatnik chce opłacać z tytułu działalności gospodarczej podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to jej przedmiotem nie może być handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (np. samochodów). W przypadku bowiem gdy podatnik taką działalność podejmie, to w dniu uzyskania pierwszego przychodu ze sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, utraci prawo do opodatkowania ryczałtem każdej działalności, niezależnie od jej rodzaju.
Trzeba jednak podkreślić, że w świetle analizowanych przepisów, nie wyklucza z ryczałtu sam fakt sprzedaży części lub akcesoriów do pojazdów mechanicznych, lecz prowadzenie działalności w zakresie handlu takimi towarami. Z prowadzeniem tego rodzaju działalności nie można natomiast utożsamiać odpłatnego zbycia części i akcesoriów, które podatnik nabył w celu wyposażenia własnego pojazdu mechanicznego (tu: samochodu) wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej innego rodzaju niż handel takimi częściami i akcesoriami.
Tym samym, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy stwierdzić, że sprzedaż kamery samochodowej, która nie jest towarem handlowym, lecz stanowi wyposażenie firmowego samochodu, nie wywoła konsekwencji w postaci utraty prawa do dalszego stosowania przez podatnika opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|