Gazeta Podatkowa nr 73 (1739) z dnia 10.09.2020
Obciążanie kosztów firmowych opłatą za rejestrację samochodu osobowego
Firma kupiła na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieelektryczny samochód osobowy, który zamierza zaliczyć do środków trwałych i wykorzystywać do tzw. celów mieszanych. Czy wydatki poniesione na opłatę rejestracyjną samochodu będą zwiększały jego wartość początkową będącą podstawą dokonywanych odpisów amortyzacyjnych, czy też należy ująć je bezpośrednio w kosztach i rozliczyć w ramach 75% limitu tzw. wydatków eksploatacyjnych?
Sposób uwzględnienia w firmowych kosztach podatkowych opłaty rejestracyjnej samochodu osobowego uzależniony jest od tego, czy auto jest fabrycznie nowe i jest to jego pierwsza rejestracja, czy też jest samochodem używanym, czyli już zarejestrowanym.
Wydatki poniesione na pierwsze zarejestrowanie samochodu powinny być uwzględnione w wartości początkowej auta i w konsekwencji obciążać firmowe koszty podatkowe poprzez dokonywane od tej wartości odpisy amortyzacyjne. Jeżeli środek trwały - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - został nabyty w drodze kupna, wówczas jego wartość początkową wyznacza cena nabycia, rozumiana jako kwota należna zbywcy wraz z kosztami związanymi z zakupem naliczonymi do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof oraz 16g ust. 3 ustawy o pdop).
Z kolei amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, m.in. nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Wobec powyższego, gdy rejestracja dotyczy fabrycznie nowego samochodu, to warunkuje ona dopuszczenie go do ruchu drogowego i w konsekwencji ma wpływ na jego kompletność i zdatność do użytku. Stąd opłatę za dokonanie takiej rejestracji, jako warunkującą możliwość przekazania auta do używania w prowadzonej działalności gospodarczej, należy doliczyć do jego wartości początkowej stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych kwalifikowanych do kosztów uzyskania przychodów. Tu jednak należy pamiętać o innym limicie wynikającym z ustaw o podatku dochodowym niż wskazany w pytaniu Czytelnika. W oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o pdop kosztów podatkowych nie stanowią odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej samochodu osobowego w przypadku auta nieelektrycznego przewyższającej kwotę 150.000 zł. Może się więc zdarzyć, że w praktyce omawiana opłata rejestracyjna zostanie w kosztach ograniczona lub nie zostanie w nich wcale rozliczona.
Jeżeli natomiast chodzi o opłatę za przerejestrowanie samochodu osobowego na nowego właściciela, to w jej przypadku rozliczenie w kosztach wygląda inaczej. Jeśli kupiony samochód jest autem używanym i był zarejestrowany przez poprzedniego właściciela, to w oparciu o przepisy Prawa o ruchu drogowym nowy właściciel już dopuszczonego do ruchu samochodu ma prawo korzystać z niego jeszcze przed przerejestrowaniem. O nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz o zmianach stanu faktycznego wymagających zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym należy bowiem zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Resort finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa (w piśmie z dnia 16 sierpnia 2019 r.) uznał, że opłatę za przerejestrowanie samochodu osobowego należy uznać za koszty związane z jego bieżącym wykorzystywaniem w prowadzonej działalności gospodarczej, czyli koszty używania samochodu osobowego, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop. Tym samym, gdy auto jest wykorzystywane do tzw. celów mieszanych, czyli firmowych oraz pozostałych, to opłata ta podlega limitowaniu, co oznacza, że 25% jej wartości jest wyłączone z firmowych kosztów podatkowych.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|