Przegląd Podatku Dochodowego nr 24 (408) z dnia 20.12.2015
Przygotowanie firmowego samochodu do sezonu zimowego
Choć w Polsce nie obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych, to jednak ze względów bezpieczeństwa przedsiębiorcy stosują tego rodzaju opony. Wydatki związane z ich zakupem i/lub wymianą mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof, gdy spełnione są przesłanki określone w tym przepisie.
Poniesienie wydatku na zakup opon zimowych i/lub wymianę opon nie skutkuje osiąganiem konkretnych przychodów, ale takie wydatki należy uznać za racjonalne i ekonomicznie uzasadnione. Stosowanie opon zimowych zwiększa bowiem bezpieczeństwo jazdy. Gdy zatem opony pozostają na wyposażeniu samochodów wykorzystywanych przez podatników na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, należy uznać, że między wspomnianymi wydatkami a prowadzoną działalnością istnieje związek funkcjonalny, który pozwala zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
W rezultacie wydatki na zakup opon i/lub ich wymianę przedsiębiorcy mogą ująć bezpośrednio do kosztów podatkowych w pełnej wysokości, na moment ich poniesienia.
Zwróć uwagę!
Wydatki na zakup i/lub wymianę opon w samochodach stanowiących środek trwały należy odnieść bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Takie wydatki nie mają charakteru ulepszeniowego i nie wpływają na zwiększenie wartości początkowej samochodów. |
Ten sposób rozliczenia omawianych wydatków ma jednak zastosowanie wyłącznie, gdy opony pozostają na wyposażeniu:
1) samochodów osobowych:
- wprowadzonych u podatników PIT do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- stanowiących składnik majątku podatnika CIT,
- używanych na podstawie umowy leasingu (u podatników PIT i CIT) oraz
2) samochodów ciężarowych, w tym niebędących środkami trwałymi.
Przykład
Podatnik zakupił w listopadzie 2015 r. opony zimowe do samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały. Z uwagi na to, że podatnik nie prowadzi dla celów VAT szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, z faktury zakupu odliczył 50% VAT naliczonego. Natomiast w podatkowej księdze przychodów i rozchodów za listopad 2015 r., pod datą wystawienia faktury, w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" wykazał koszt w wysokości sumy kwoty netto oraz nieodliczonej części podatku VAT wykazanego na fakturze zakupu. |
Z kolei podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej użytkują samochody osobowe:
- niewprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (podatnicy PIT),
- niestanowiące składników majątku (podatnicy CIT),
rozliczając zakup opon zimowych i/lub koszty wymiany opon, muszą pamiętać o ograniczeniu wynikającym z art. 23 ust. 1 pkt 46 updof i art. 16 ust. 1 pkt 51 updop.
Ewidencja przebiegu pojazdu dostępna jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Z przepisów tych wynika, że wydatki związane z eksploatacją takich samochodów osobowych podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów tylko pod warunkiem prowadzenia dla nich ewidencji przebiegu pojazdu oraz wyłącznie do wysokości limitu tzw. kilometrówki (iloczynu liczby przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach).
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|