Gazeta Podatkowa nr 50 (882) z dnia 21.06.2012
Rozliczenie odszkodowania za naprawę samochodu
Otrzymałem odszkodowanie za powypadkową naprawę firmowego samochodu. Czy mam w całości uznać je za przychód z działalności gospodarczej?
Otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią przychód z działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o pdof. Przy czym, o tym czy będzie ono przychodem w całości, czy tylko w części, decyduje uznanie lub nieuznanie za koszt podatkowy wydatku na remont powypadkowy samochodu.
Należy bowiem wskazać, że jeżeli samochód (osobowy lub ciężarowy) był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, to wydatki na jego powypadkową naprawę stanowią koszty uzyskania przychodów. Z kolei otrzymane odszkodowanie (z polisy własnej lub sprawcy wypadku) jest w całości przychodem z działalności gospodarczej stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o pdof.
W sytuacji gdy samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, wydatki poniesione na jego remont powypadkowy nie są uważane za koszty podatkowe. Tak wprost wynika z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdof. To z kolei rzutuje na wysokość przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania. Odszkodowanie w części dotyczącej wydatków na remont niezaliczonych do kosztów nie stanowi przychodu na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof. W jego myśl nie uważa się za przychody zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Przychód stanowi natomiast ewentualna nadwyżka otrzymanego odszkodowania nad poniesionymi kosztami remontu. Należy wskazać, że takie stanowisko wynika z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 27 kwietnia 2007 r., nr MB8/232/2007, stanowiącego odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|