Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (342) z dnia 20.03.2013
Homologacja ciężarowa nie przesądza, że samochód jest inny niż osobowy
Na podstawie umowy leasingu podatnik używa w działalności gospodarczej samochód o masie całkowitej powyżej 3,5 tony z homologacją ciężarową. Nie ma jednak zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, że jest to samochód ciężarowy. Czy dla uznania za koszt podatkowy pełnej kwoty składek na ubezpieczenie tego samochodu wystarczy sama homologacja ciężarowa?
Sama homologacja ciężarowa jest niewystarczająca do uznania samochodu za inny niż osobowy. Podatnik powinien posiadać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym. |
Na potrzeby obu ustaw o podatku dochodowym pojęcie samochodu osobowego definiuje art. 7 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 102, poz. 585 ze zm.). I tak, dla celów podatku dochodowego za samochód osobowy uważa się pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Przepis ten wymienia również wyjątki pozwalające na niezaliczenie danego pojazdu samochodowego do samochodów osobowych. Spełnienie warunków pozwalających na niezaliczenie danego pojazdu do samochodów osobowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego, które musi być przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Badanie to musi być jednak potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację i odnotowane w dowodzie rejestracyjnym.
Ustawodawca nie dopuszcza posługiwania się innymi dokumentami potwierdzającymi, że dany pojazd samochodowy nie jest samochodem osobowym. Zatem samo świadectwo homologacji, w którym pojazd jest określany jako samochód ciężarowy, jest niewystarczające, by uznać ten samochód za inny niż osobowy.
Powoduje to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu znajdzie zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 47 updof i art. 16 ust. 1 pkt 49 updop, na podstawie których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Kwotę tę przelicza się na złote:
- w przypadku osób fizycznych - według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia,
- w przypadku osób prawnych - według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Przypominamy, że przytoczone ograniczenie dotyczy jedynie składek na ubezpieczenie z tytułu auto casco (AC). Zatem składka na ubezpieczenie AC leasingowanego samochodu osobowego będzie stanowiła koszty podatkowe z uwzględnieniem wspomnianego ograniczenia.
Kosztem uzyskania przychodów w całości mogą być natomiast składki na pozostałe ubezpieczenia samochodu, tj. OC, NNW.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|