Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (810) z dnia 1.07.2013
Wydatki na samochody testowe a obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
Zajmuję się handlem samochodami. Niektóre samochody osobowe wykorzystuję są do jazd próbnych z klientami. Samochody te traktowane są jak towary handlowe (nie są środkami trwałymi). Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby wydatki na paliwo do tych samochodów zaliczyć do kosztów podatkowych?
Nie. W sytuacji wskazanej w pytaniu, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest konieczne. |
Wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika mogą być kosztem podatkowym do wysokości tzw. "kilometrówki". W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (prowadzenie takiej ewidencji nie jest konieczne do samochodów używanych na podstawie umowy leasingu - art. 23 ust. 3b w związku z ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOF). W razie braku ewidencji przebiegu pojazdu, ww. wydatki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu (art. 23 ust. 5 ww. ustawy).
Podatnicy trudniący się handlem samochodami zazwyczaj posiadają samochody demonstracyjne (testowe), które służą do jazd próbnych z klientami. Samochody te - z uwagi na przewidywany okres używania (poniżej roku od daty nabycia) - nie są zaliczane do środków trwałych; są traktowane jak towary handlowe. W takim przypadku powstaje wątpliwość, czy w celu zaliczenia wydatków na te samochody do kosztów podatkowych konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Organy podatkowe zajmują tu korzystne stanowisko, uznając, że prowadzenie takiej ewidencji nie jest konieczne, gdyż do takich samochodów nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOF. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2013 r., nr IPPB1/415-63/13-2/IF, w której czytamy:
"(…) nie ma przeszkód prawnych, aby do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczać poniesione wydatki związane z eksploatacją samochodów testowych stanowiących towary handlowe, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, pod warunkiem jednak, że posiadają one cechy, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)"
Podobne stanowisko zaprezentował także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 22 czerwca 2012 r., nr ILPB1/415-318/12-2/AA.
W powyższych interpretacjach zaznaczono również, że wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów testowych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy. Na mocy tego przepisu, wyłączone z kosztów podatkowych są składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Przypominamy, że na temat zaliczania do kosztów składki na ubezpieczenie samochodów demonstracyjnych wypowiedział się także Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 12 czerwca 2012 r., nr DD2/033/31/PMN/12/260. Uznał w niej, że ograniczenie w zaliczaniu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF, dotyczy tylko tych składek, których wysokość jest ustalana w oparciu o wartość samochodu przyjętą dla celów ubezpieczenia. Minister Finansów wyjaśnił:
"(…) Należy (…) przyjąć, że jeżeli w umowie ubezpieczenia samochodu osobowego określana jest wartość pojazdu, wówczas składki obliczane w oparciu o ten parametr mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy).
Odnosząc się do kwestii ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), zauważyć należy, że ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem osobowym regulowanym przez przepisy Kodeksu cywilnego - art. 829 i następne. Przedmiotem tego ubezpieczenia są określone dobra osobiste człowieka. W związku z powyższym, postanowienia art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą zastosowania w odniesieniu do składek na ubezpieczenie NNW."
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|