Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (353) z dnia 1.09.2013
Używanie samochodów zastępczych w działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której wykorzystuję firmowy samochód osobowy nabyty w salonie samochodowym. Zgodnie z umową kupna, na czas naprawy lub przeglądu technicznego samochodu, salon będzie mi udostępniał auto zastępcze do nieodpłatnego używania. Czy korzystając z tych postanowień umowy, będę musiał ustalić przychód z działalności gospodarczej? Czy koszty związane z używaniem samochodu zastępczego będę mógł zaliczyć do kosztów tej działalności?
Nieodpłatne korzystanie z samochodu zastępczego (w ramach umowy kupna) nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń, natomiast koszty używania takiego samochodu, zasadniczo, są kosztami podatkowymi. |
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 updof, do przychodów z działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą zaliczać wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 updof (który nie ma zastosowania w opisanym przypadku).
W sytuacji opisanej w pytaniu świadczenie polegające na nieodpłatnym korzystaniu z samochodu zastępczego udostępnianego przez salon samochodowy gwarantuje podatnikowi umowa kupna samochodu, którą zawarł w tym salonie. Oznacza to, że udostępnienie samochodu zastępczego podatnikowi, na czas naprawy lub przeglądu technicznego samochodu nabytego w salonie, jest realizacją zobowiązań wynikających z zawartej umowy kupna. Nie ma więc podstaw do przyjęcia, że w razie skorzystania przez podatnika z tej opcji uzyska on bezpłatne świadczenie. Tym samym, podatnik nie będzie zobowiązany w takich okolicznościach do ustalenia przychodu z działalności gospodarczej.
Jednocześnie fakt, że będzie on korzystał z samochodu zastępczego, nie stanowi przeszkody w rozliczeniu wydatków związanych z jego używaniem poprzez ujęcie ich do kosztów uzyskania przychodów. Przy założeniu, że auto zastępcze to samochód osobowy, podstawę podatkowej kwalifikacji tych wydatków będzie stanowił art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 46 updof.
Tym samym do kosztów podatkowych podatnik będzie mógł zaliczyć wydatki związane z używaniem zastępczego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym wydatki te będą stanowiły koszt podatkowy do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia ilości faktycznie przejechanych kilometrów oraz obowiązującej stawki za kilometr przebiegu pojazdu. Przebieg pojazdu do celów prowadzonej działalności podatnik będzie musiał wykazać na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast w razie niezaprowadzenia takiej ewidencji, wydatki poniesione z tytułu używania zastępczego samochodu osobowego nie będą stanowiły kosztów podatkowych (art. 23 ust. 5 updof).
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|