Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (359) z dnia 1.12.2013
Czynsz najmu samochodu osobowego należy rozliczać poza limitem kilometrówki - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości i nie są ograniczone limitem kilometrówki. |
Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 8 listopada 2013 r., nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005.
Rozliczając koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnicy muszą uwzględniać przepisy art. 23 updof i odpowiednio art. 16 updop, które określają katalog kosztów wykluczonych z kosztów podatkowych.
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Analogiczne regulacje dotyczące wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika, zawiera art. 16 ust. 1 pkt 51 updop.
Z uwagi na prezentowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne rozbieżne kierunki wykładni tych przepisów, powstały wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć wydatki z tytułu czynszu najmu samochodów osobowych wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.
Minister Finansów wskazał, że w ocenie organów podatkowych, czynsz najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi koszty uzyskania przychodów do wysokości limitu kilometrówki. Natomiast w orzecznictwie sądów administracyjnych zaczęło dominować stanowisko, że wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, nie są ograniczone limitem wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr określonej w odrębnych przepisach. Tym samym wspomniane wydatki powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 updof i odpowiednio art. 15 ust. 1 updop (por. wyroki NSA z 16 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 2030/10, z 17 października 2012 r., sygn. akt II FSK 467/11 czy z 20 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2446/11 i sygn. akt II FSK 2447/11).
Dążąc do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów podatkowych, Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Zajął w niej korzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem kilometrówki. Wyjaśnił, że koszty związane z używaniem samochodu osobowego, o których mowa w powołanym art. 23 ust. 1 pkt 46 updof i art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, to koszty posługiwania się tym samochodem. Do tej kategorii kosztów zaliczają się wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne związane z ilością przejechanych kilometrów i pojemnością silnika, podlegające wykazaniu w ewidencji przebiegu pojazdu (art. 23 ust. 7 updof i art. 16 ust. 5 updop). Natomiast wydatki związane z uzyskaniem możliwości używania samochodu stanowią odrębną kategorię kosztów i nie należy ich zaliczać do wydatków eksploatacyjnych.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|