Gazeta Podatkowa nr 44 (1085) z dnia 2.06.2014
Samochód w firmach małżonków
Małżonkowie posiadający ustrój wspólności majątkowej prowadzą odrębne indywidualne działalności gospodarcze. Mąż w swojej działalności dotychczas wykorzystywał samochód ciężarowy należący do ich wspólnego majątku. W maju 2014 r. małżonkowie zawarli notarialną umowę zniesienia współwłasności tego samochodu i obecnie jest on wyłączną własnością żony. Czy w sytuacji, gdy auto to zostało całkowicie zamortyzowane, żona zaliczając je do środków trwałych z uwagi na konieczność zastosowania tzw. zasady kontynuacji, pozbawiona zostanie możliwości dokonywania jego amortyzacji?
NIE. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, żona ma prawo od uznania samochodu należącego obecnie do jej osobistego majątku za środek trwały w swojej firmie i naliczania odpisów amortyzacyjnych oraz obciążania nimi kosztów uzyskania przychodów.
Wprowadzając na stan środków trwałych we własnej działalności gospodarczej samochód ciężarowy wcześniej należący do majątku wspólnego małżonków, a obecnie tylko do jej majątku odrębnego, żona ma prawo do uznania go za środek trwały. Jego wartość początkową powinna ustalić w oparciu o art. 22g ustawy o pdof, a właściwą stawkę amortyzacyjną oraz metodę amortyzacji określić uwzględniając unormowania wynikające z art. 22a-22o ustawy o pdof.
W omawianym przypadku nie obowiązuje zasada kontynuacji amortyzacji, ponieważ nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 22g ust. 12 i 13 oraz art. 22h ust. 3 ustawy o pdof. Z przywołanych przepisów wynika, że kontynuacja metody amortyzacji ma miejsce m.in. gdy następuje zmiana działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków. Sytuacja taka w omawianym stanie faktycznym nie ma miejsca, gdyż małżonkowie prowadzą równolegle dwie oddzielne indywidualne działalności gospodarcze.
Gdy dochodzi do przekazania samochodu pomiędzy funkcjonującymi jednocześnie firmami małżonków, tzw. zasada kontynuacji amortyzacji nie ma zastosowania.
Tym samym fakt, że auto zostało już całkowicie zamortyzowane w działalności męża, nie ma znaczenia dla obciążania wartością jego amortyzacji kosztów działalności gospodarczej żony. Od jego wartości początkowej, ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, żona będzie zatem dokonywała odpisów amortyzacyjnych, którymi będzie obciążała koszty uzyskania przychodów w swojej firmie.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|