Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (865) z dnia 10.01.2015
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, gdy podatnik zmieniał zasady opodatkowania
Podatnik będący na karcie podatkowej kupił samochód, który wykorzystywał w działalności gospodarczej (jako taksówka). W 2013 r. podatnik zmienił zasady opodatkowania na zasady ogólne i stosował je przez dwa lata (w tym okresie zaliczał do kosztów odpisy amortyzacyjne od ww. samochodu). Od 2015 r. podatnik chce powrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej, a ostatecznie - ww. samochód sprzedać. Czy od takiej sprzedaży będzie należało zapłacić podatek?
Jeżeli do sprzedaży samochodu dojdzie w roku podatkowym, w którym podatnik stosuje opodatkowanie w formie karty podatkowej, sprzedaż ta nie wywoła żadnych skutków w podatku dochodowym. |
Podatek dochodowy w formie karty podatkowej ustalany jest odrębnie na każdy rok podatkowy w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych osób i ilości mieszkańców w miejscowości, w której wykonywana jest działalność gospodarcza. Ta forma opodatkowania jest zatem uproszczona, a wysokość karty nie jest uzależniona od wysokości uzyskanych przychodów. Podatnicy korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej nie muszą zatem ustalać wysokości uzyskiwanych przychodów.
Uwaga! Nie każdy może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Jest ona zastrzeżona wyłącznie dla podatników prowadzących działalność określoną w art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.). Dodatkowo, muszą być spełnione warunki do tego sposobu opodatkowania określone w art. 25 ww. ustawy. Te kwestie jednak tu pomijamy.
Ponieważ przy opodatkowaniu w formie karty podatkowej nie jest ustalana rzeczywista wartość przychodów, to uznaje się, że sprzedaż składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie nie rodzi żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego (nie jest odrębnie opodatkowana). Stawki karty podatkowej uwzględniają bowiem również ewentualny podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2014 r., nr IPPB1/415-7/14-2/AM, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2011 r., nr ITPB1/415-1105/10/PSZ.
Pojawiły się jednak dodatkowe wątpliwości, czy w przypadku sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej przez "kartowicza" nie należy stosować art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF, czyli przepisów dotyczących ustalania przychodu od sprzedaży prywatnych składników majątku. Z takimi wątpliwościami nasza redakcja zwróciła się do Ministerstwa Finansów. Z odpowiedzi otrzymanej 10 lipca 2014 r. wynika jednak, że ww. przepisy nie mają tu zastosowania.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że sprzedaż składników majątku innych, niż budynki/lokale mieszkalne, grunty związane z ww. budynkiem/lokalem, itp., wykorzystywanych w działalności gospodarczej, należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, a nie do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF (ww. odpowiedź Ministerstwa Finansów cytowaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1 sierpnia 2014 r., w artykule pt. "Sprzedaż składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów").
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1.08.2014 r. na str. 44 |
Podsumowując:
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej przez "kartowicza" powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej, ale przychód ten nie podlega odrębnemu opodatkowaniu. Podatek należny od tego przychodu jest bowiem uwzględniony już w wysokości stawki karty podatkowej. Nie powinno mieć znaczenia, że wcześniej samochód ten był wykorzystywany w działalności gospodarczej opodatkowanej według zasad przewidzianych w ustawie o PDOF (skala, podatek liniowy) i był amortyzowany. Nie ma bowiem przepisów, które nakazywałyby stosować tu "stare" zasady opodatkowania, czyli zasady stosowane przez podatnika w roku poprzednim (lub w latach poprzednich).
Uwaga! Obowiązek wykazania przychodu nie powstałby także w sytuacji, gdyby podatnik najpierw zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, a dopiero potem sprzedał składnik majątku w tej działalności wykorzystywany (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 maja 2014 r., nr IPTPB1/415-107/14-4/KSU).
Gdyby jednak do sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu, doszło jeszcze w 2014 r., gdy podatnik stosował ogólne zasady opodatkowania (np. opodatkowanie według skali), przychód z tej sprzedaży należałoby opodatkować według wówczas stosowanej przez podatnika metody opodatkowania (według skali). Podobnie byłoby wówczas, gdyby podatnik działalność opodatkowaną w powyższej formie zlikwidował, a samochód sprzedał w ciągu 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po likwidacji tej działalności.
Końcowo zaznaczamy, że sprzedaż samochodu, o którym mowa w pytaniu, może być opodatkowana VAT (jeżeli podatnik jest czynnym podatnikiem VAT). Jeżeli jednak przy zakupie tego samochodu prawo do odliczenia VAT nie przysługiwało (np. zakup na umowę kupna-sprzedaży lub na fakturę VAT marża), zgodnie ze stanowiskiem ostatnio prezentowanym przez organy podatkowe, do sprzedaży można zastosować opodatkowanie na zasadzie marży. Przyjęcie tego stanowiska oznaczałoby, że prawdopodobnie przy sprzedaży samochodu kwota VAT nie wystąpi (zazwyczaj kwota ze sprzedaży jest bowiem niższa, niż kwota, za jaką samochód kupiono).
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 26 z 10.09.2014 r. na str. 4 |
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|