Gazeta Podatkowa nr 63 (1208) z dnia 6.08.2015
Kosztowe rozliczenie PCC od zakupu samochodu
Prowadzę małą rodzinną firmę, na potrzeby której w lipcu 2015 r. kupiłem od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód ciężarowy spełniający kryteria do uznania za środek trwały i tak zakwalifikowany. Zakup zgłosiłem do urzędu skarbowego i zapłaciłem podatek od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji. Czy podatek ten mam prawo rozliczyć w kosztach firmowych?
Ustawa o pdof w art. 23 ust. 1 stanowiącym katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe nie wyłącza z tej kategorii podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeżeli został on opłacony z tytułu nabycia składnika majątku służącego podatnikowi w wykonywaniu działalności gospodarczej, to wydatek ten należy uznać za związany z tą działalnością oraz osiąganiem przychodów, a co za tym idzie - spełniający definicję tzw. pośredniego kosztu podatkowego.
Jednak PCC nie w każdym przypadku może obciążać koszty podatkowe w dacie poniesienia - w określonych sytuacjach będzie on podlegał rozliczeniu w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Tak będzie w analizowanej sytuacji, gdyż Czytelnik nabyty samochód uznał za środek trwały podlegający amortyzacji.
PCC od zakupu środka trwałego rozliczany jest poprzez amortyzację.
Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zakupionego środka trwałego stanowi jego wartość początkowa wyznaczona przez cenę nabycia. Na cenę tę, poza kwotą zapłaconą zbywcy, składają się również wszystkie koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Stąd PCC opłacone od transakcji zakupu środka trwałego będzie zwiększało wartość początkową samochodu i w konsekwencji jako część składowa odpisu amortyzacyjnego będzie rozliczany w kosztach w czasie.
Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. jednorazowa amortyzacja będąca preferencją dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz tzw. małych podatników. Jeżeli Czytelnik taki status posiada, wówczas może z tej preferencji skorzystać. Na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof wskazani podatnicy mają możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji dla środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT, z wyjątkiem samochodów osobowych, jednak nie wcześniej niż w miesiącu, w którym składniki te wprowadzili do ewidencji. W takim przypadku PCC zawarty w wartości początkowej środka trwałego tak jak amortyzacja rozliczany jest w kosztach jednorazowo.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|