Gazeta Podatkowa nr 6 (1672) z dnia 20.01.2020
Rozliczenie w księgach opłaty za rejestrację samochodu
Jednostka zakupiła fabrycznie nowy samochód osobowy, który zakwalifikowała do środków trwałych. Czy opłatę związaną z rejestracją samochodu w księgach rachunkowych należy odnieść na zwiększenie jego wartości początkowej, czy należy ująć ją bezpośrednio w kosztach działalności operacyjnej?
Opłatę rejestracyjną dotyczącą nowego samochodu należy odnieść na zwiększenie jego wartości początkowej.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości środkami trwałymi są rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W księgach rachunkowych środki trwałe ujmowane są w wartości początkowej, którą w przypadku zakupu stanowi cena ich nabycia. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości ceną nabycia jest cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatków VAT oraz akcyzowego. Powiększają ją także koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania, a obniżają rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Poza tym cena nabycia środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania (art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości).
Zatem, aby zakupiony nowy fabrycznie samochód mógł zostać uznany za środek trwały, musi być kompletny i zdatny do użytku, czyli m.in. zarejestrowany. Dlatego opłatę rejestracyjną tego samochodu należy uwzględnić w jego wartości początkowej.
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|