Gazeta Podatkowa nr 30 (1696) z dnia 14.04.2020
Ewidencja w księgach i odliczenie VAT przy nabyciu samochodu osobowego
W marcu 2020 r. na potrzeby prowadzonej działalności zakupiłem samochód osobowy. Samochód będzie używany do celów mieszanych. Jak powinienem zaksięgować nabycie tego samochodu?
Jeśli samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków na jego nabycie. Zasadą jest, że podatnicy mogą odliczyć 50% kwoty VAT naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z samochodami osobowymi. Dotyczy to m.in. wydatków na nabycie:
- samochodu osobowego lub jego części składowych,
- paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tego pojazdu, usług naprawy lub konserwacji oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tego pojazdu.
Przepisy o VAT umożliwiają podatnikom także odliczanie 100% kwoty VAT naliczonego od wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, ale po spełnieniu określonych warunków. Jest to możliwe m.in., gdy podatnik prowadzi dla tego samochodu ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzającą jego używanie wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.
Wykorzystywany w prowadzonej działalności samochód osobowy jest najczęściej uznawany za środek trwały (po spełnieniu warunków wynikających z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). Wprowadza się go do ewidencji księgowej w jego wartości początkowej. W przypadku zakupu za wartość tę uznaje się cenę nabycia, którą jest cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego, obniżona o rabaty, opusty i inne zmniejszenia. Przy imporcie powiększa się ją o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Na zwiększenie tej ceny odnosi się również m.in. koszty bezpośrednio związane z zakupem, np. koszty transportu, załadunku, wyładunku czy ubezpieczenia w drodze (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
U Czytelnika nabyty samochód osobowy będzie wykorzystywany zarówno do celów związanych z prowadzoną działalnością, jak i do celów prywatnych. W związku z tym przysługuje mu prawo odliczenia wyłącznie 50% VAT naliczonego. Podatek VAT w części, w jakiej nie podlega odliczeniu, zwiększa zatem wartość początkową zakupionego pojazdu.
Wzór ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT.
Fakturę za zakup samochodu można zaewidencjonować w księgach rachunkowych zapisem:
a) wartość brutto
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) VAT w części podlegającej odliczeniu (50%)
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto łącznie z VAT niepodlegającym odliczeniu
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Wprowadzenie auta w jego wartości początkowej do ewidencji środków trwałych odbywa się na podstawie dowodu "OT - Przyjęcie środka trwałego" zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|