Gazeta Podatkowa nr 32 (1282) z dnia 21.04.2016
Ewidencja sprzedaży całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
Sprzedaliśmy samochód będący środkiem trwałym, który był całkowicie zamortyzowany. W jaki sposób zaksięgować przychód z tej sprzedaży oraz rozchód środka trwałego? Czy powinniśmy wartość początkową tego pojazdu odnieść w koszty oraz wyksięgować amortyzację z konta kosztów rodzajowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 997054)
W księgach rachunkowych koszty i przychody związane ze zbyciem środków trwałych traktuje się jako pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. Z tego względu odnosi się je do pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych. Wynika tak z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Przychód uzyskany przez pytającą jednostkę ze sprzedaży samochodu stanowiącego środek trwały trzeba zatem odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". W ewidencji księgowej fakturę dokumentującą tę sprzedaż można zaksięgować w następujący sposób:
a) wartość przychodu netto
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) należność ogółem
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta).
Sprzedawany środek trwały należy wyksięgować z ewidencji bilansowej. Dokonuje się tego w oparciu o np. dowód LT - Likwidacja środka trwałego.
Druk dowodu LT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Gdy sprzedawany środek trwały jest w 100% zamortyzowany, to jego wyksięgowanie z ewidencji bilansowej może przebiegać zapisem:
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".
Trzeba zaznaczyć, że przy rozchodzie środka trwałego, np. w związku z jego sprzedażą, nie wyksięgowuje się odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego środka trwałego. Jeśli taki składnik majątku jest całkowicie umorzony, to nie powstanie koszt związany z jego rozchodem, gdyż wcześniej jego wartość została całkowicie odniesiona w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne. Jeśli jednak jednostka zbywałaby samochód, którego wartość początkowa nie byłaby całkowicie zamortyzowana, to nieumorzoną kwotę trzeba by było zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych i odnieść na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.01.2025 (piątek)
15.01.2025 (środa)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|