Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 9 (417) z dnia 1.05.2016
Koszty odholowania i umieszczenia samochodu na parkingu strzeżonym
Pracownik naszej spółki pozostawił samochód służbowy w niedozwolonym miejscu i pojazd ten został odholowany na parking strzeżony. Jak zaksięgować koszty odholowania i umieszczenia samochodu na takim parkingu?
Zaparkowanie samochodu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu jest naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Pojazd w takiej sytuacji może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela i umieszczony na parkingu strzeżonym (do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie). Tak wynika z art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Koszty związane m.in. z usuwaniem i przechowywaniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu. Jeżeli w chwili usunięcia pojazd znajdował się we władaniu osoby dysponującej nim na podstawie innego niż własność tytułu prawnego, osoba ta jest zobowiązana solidarnie do pokrycia tych kosztów.
Opłatę poniesioną z tytułu holowania i umieszczenia samochodu służbowego na parkingu strzeżonym wskazane jest zaliczyć w księgach rachunkowych, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości, do pozostałych kosztów operacyjnych, zapisem:
|
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.01.2025 (piątek)
15.01.2025 (środa)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|