Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Nabycie samochodu ciężarowego "z kratką" i jego przerób na osobowy
Spółka zakupiła za gotówkę samochód ciężarowy "z kratką". Przed zarejestrowaniem samochodu na spółkę został on przerobiony na samochód osobowy. Jakie wydatki należy zaliczyć do wartości początkowej tego samochodu?
W przypadku zakupu środka trwałego (w tym samochodu) jego wartość początkową stanowi cena nabycia, ustalona z uwzględnieniem przepisów art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, tzn. cena jego zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Cena ta obejmuje ponadto - zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości - ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres montażu lub przystosowania do używania środka trwałego (tj. do momentu oddania go do użytkowania), w tym również:
-
niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
-
koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania tego środka trwałego i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Oznacza to, że każdy koszt poniesiony przed przyjęciem środka trwałego do używania, związany z jego nabyciem i przystosowaniem do używania, zwiększać będzie jego wartość początkową.
Nakłady na przeróbkę samochodu zwiększą - naszym zdaniem - jego wartość początkową. Tym samym początkowo wskazane jest zarachować je na koncie 08 "Środki trwałe w budowie", a w momencie przyjęcia samochodu do używania przeksięgować na konto 01 "Środki trwałe". |
Warto przy tym zaznaczyć, iż - na podstawie art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.) - w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. Natomiast w świetle art. 78 ust. 2 ww. ustawy, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić starostę, w terminie nieprzekraczającym 30 dni, m.in. o nabyciu lub zbyciu pojazdu.
Koszty rejestracji samochodu poniesione przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych (przekazaniem go do używania) uwzględnia się w wartości początkowej samochodu. Natomiast koszty przerejestrowania poniesione po przekazaniu samochodu do używania zaliczyć należy bezpośrednio do kosztów działalności operacyjnej.
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.01.2025 (piątek)
15.01.2025 (środa)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|