Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (833) z dnia 20.02.2014
Ewidencja księgowa niepodlegającego odliczeniu VAT od nabycia paliwa do samochodu osobowego
Jak należy księgować VAT niepodlegający odliczeniu od paliw nabywanych do firmowych samochodów osobowych? Czy w takim przypadku koszty należy zwiększyć wartością brutto, czy też netto, a VAT księgować na odrębnym koncie? Czy nieodliczony VAT może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów?
Niepodlegający odliczeniu VAT od zakupu paliw do napędu firmowych samochodów osobowych podlega księgowaniu w koszty działalności operacyjnej w łącznej kwocie (brutto) wydatku na zakup paliwa. Nieodliczony zgodnie z przepisami o VAT podatek naliczony od takich wydatków może stanowić koszt uzyskania przychodów. |
Zarówno w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2014 r., jak i obecnie, VAT naliczony dotyczący zakupów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, nie podlega odliczeniu. Począwszy od 1 stycznia 2014 r. ograniczenie to wynika bezpośrednio z art. 88a ustawy o VAT.
Odnośnie ewidencji niepodlegającego odliczeniu VAT zastosowanie znajdzie - dotyczący zasad wyceny aktywów - art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Jak wynika z tego przepisu, cena nabycia (którą należy zastosować do wyceny zakupionego paliwa) jest to cena zakupu obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu m.in. podatku od towarów i usług.
Zatem niepodlegający odliczeniu VAT zwiększa cenę nabycia materiału czy towaru (tu: paliwa). Oznacza to, że wydatek na nabycie paliwa do samochodów osobowych należy księgować w kwocie brutto (łącznie z VAT) na jednym koncie: 40-1 "Zużycie materiałów i energii" lub odpowiednim koncie zespołu 5.
W księgach rachunkowych ewidencja zakupu paliwa do samochodu osobowego może przebiegać następująco:
a) wartość brutto faktury: |
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami", |
b) wartość paliwa w cenie nabycia (kwota brutto): |
- Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
Wydatek na zakup paliwa zaewidencjonowany na koncie 40-1 może stanowić (o ile spełnia wymogi art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP) w pełnej kwocie (brutto) koszt uzyskania przychodów. Jak wynika bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodu jest m.in. podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT.
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.01.2025 (piątek)
15.01.2025 (środa)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|