Gazeta Podatkowa nr 41 (1186) z dnia 21.05.2015
Ryczałt za używanie samochodów służbowych w księgach rachunkowych
Samochody firmowe są niekiedy wykorzystywane przez pracowników dla ich prywatnych celów. W sytuacji gdy pracownicy nie płacą pracodawcy za używanie służbowego samochodu, czyli nie ponoszą z tytułu jego wykorzystywania żadnych kosztów, powstaje u nich przychód dla celów podatku dochodowego. Od przychodu tego pracodawca ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki ZUS i odpowiednio ten fakt zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Powstanie przychodu u pracownika
U pracownika wartość świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych bez odpłatności kwalifikuje się do świadczeń nieodpłatnych. Jego wartość stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym również wartość świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).
W celu ustalenia wartości przychodu z nieodpłatnych świadczeń z tytułu używania przez pracownika firmowego samochodu do celów prywatnych należy posiłkować się obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r. nowymi przepisami zawartymi w ustawie o pdof. Na mocy art. 12 ust. 2a tej ustawy wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1) 250 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3,
2) 400 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3.
Wskazane kwoty ryczałtów nie obejmują wartości paliwa zakupionego przez pracodawcę.
Gdyby pracownik ponosił częściową odpłatność z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, wówczas jego przychód należałoby obliczyć jako różnicę między wartością tego świadczenia ustaloną zgodnie z powyższymi kwotami a poniesioną przez pracownika odpłatnością. Z kolei jeżeli pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych tylko przez część miesiąca, to wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych powyżej. Wynika to odpowiednio z art. 12 ust. 2b i 2c ustawy o pdof.
Trzeba zwrócić uwagę, że wysokość przychodu uzyskiwanego przez pracownika nie jest uzależniona od ilości przejechanych przez pracownika w trakcie miesiąca kilometrów. Limit przychodu jest więc taki sam, zarówno gdy pracownik przejedzie firmowym autem dla celów prywatnych 10 kilometrów, jak i 500 kilometrów miesięcznie.
Istotną kwestią jest to, że w określonych limitach nie mieszczą się poniesione przez pracodawcę koszty paliwa zużytego w okresie wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych. Wynika to z odpowiedzi udzielonej w dniu 16 grudnia 2014 r. przez Ministerstwo Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa. Zgodnie z tym pismem, jeśli pracownik zużyje służbowe paliwo do celów prywatnych, to powstanie u niego z tego tytułu przychód do opodatkowania. Jego wartość należy ustalić w oparciu o cenę zakupu tego paliwa.
Wartość przychodu uzyskanego przez pracownika z tytułu używania do celów prywatnych służbowego samochodu dolicza się do przychodów pracownika osiągniętych w danym miesiącu ze stosunku pracy. Od łącznej kwoty pracodawca (jako płatnik) powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ustawy o pdof.
Oskładkowanie ryczałtu
Wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania ze służbowego auta w celach prywatnych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne - jako przychód ze stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121) oraz art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581).
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w celu ustalenia podstawy wymiaru składek ZUS przyjmuje się określoną w art. 12 ust. 2a ustawy o pdof wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Nie ma w tym przypadku zastosowania § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Potwierdzeniem tego jest pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 kwietnia 2015 r., które stanowi odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa w tej sprawie.
Pracodawca ma obowiązek obliczoną na podstawie powołanego art. 12 ust. 2a ustawy o pdof wartość uzyskanego przez pracownika przychodu z tytułu użytkowania nieodpłatnie samochodu służbowego do celów prywatnych doliczyć do pozostałych przychodów ze stosunku pracy uzyskanych w danym miesiącu przez tego pracownika. Następnie od łącznej kwoty powinien naliczyć składki ZUS w części finansowanej przez pracownika i w części finansowanej przez zakład pracy.
Ewidencja ryczałtu
Jak zaznaczono wcześniej, nieodpłatne udostępnienie pracownikowi firmowego samochodu do celów prywatnych stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy, który pracodawca powinien opodatkować i oskładkować. Przychodu tego jednak nie ewidencjonuje się w księgach rachunkowych pracodawcy. Wykazuje się go w odrębnej pozycji listy płac i dolicza do uzyskanego w danym miesiącu przez tego pracownika wynagrodzenia - w celu prawidłowego obliczenia zaliczki na podatek dochodowy oraz składek ZUS.
Przychód z tytułu nieodpłatnego używania służbowego auta do celów prywatnych nie jest wykazywany w księgach rachunkowych pracodawcy.
W księgach rachunkowych ujmuje się natomiast - w miesiącu otrzymania świadczenia - potrącenie przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W ewidencji księgowej operacje z tym związane mogą zostać zaksięgowane na podstawie listy płac w następujący sposób:
1. Potrącenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym - pdof).
2. Potrącenie składek na ubezpieczenia społeczne w części obciążającej pracownika oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z ZUS).
3. Zarachowanie do kosztów składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia),
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z ZUS)
oraz równolegle (jeśli jednostka ewidencjonuje koszty jednocześnie na kontach zespołu 4 i 5):
- Wn odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Dodajmy, że gdyby pracownik ponosił częściową odpłatność z tytułu użytkowania firmowego pojazdu dla celów prywatnych, wówczas pracodawca uzyskiwałby z tego tytułu przychód, który należałoby odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.01.2025 (piątek)
15.01.2025 (środa)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|