Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (592) z dnia 20.08.2023
Wprowadzenie prywatnego samochodu małżonków do działalności gospodarczej jednego z nich
Małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa kupili samochód osobowy, który stanowi małżeńską wspólność majątkową. Obecnie mąż zamierza wprowadzić ten samochód do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy jego wartość początkową powinien ustalić w wysokości 50% czy 100% jego ceny nabycia?
Mąż powinien ustalić wartość początkową samochodu w wysokości 100% jego ceny nabycia. |
Składnik majątku stanowiący współwłasność podatnika i spełniający pozostałe, określone w art. 22a ust. 1 updof warunki konieczne do uznania go za środek trwały, może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Najpierw jednak konieczne jest ustalenie jego wartości początkowej.
Co do zasady, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Tak stanowi art. 22g ust. 11 updof.
Zatem jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa i jeden z małżonków postanowi dany składnik majątku wspólnego wykorzystywać jako środek trwały w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, to wówczas może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej. Oznacza to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu mąż powinien ustalić wartość początkową samochodu w wysokości 100% jego ceny nabycia.
Warto dodać, że gdyby każdy z małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, prowadził oddzielnie działalność gospodarczą i oboje wykorzystywaliby dany składnik majątku w swoich firmach jako środek trwały, wówczas jego wartość początkową należałoby ustalić u każdego z małżonków proporcjonalnie do posiadanych przez niego udziałów. W przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, oznaczałoby to dokonywanie przez każdego z nich odpisów amortyzacyjnych od połowy wartości początkowej środka trwałego.
www.AutowFirmie.pl - Samochód prywatny w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|