Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (787) z dnia 10.11.2012
Rozliczenie kosztów podróży prywatnym samochodem niezaliczonym do środków trwałych
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup paliwa do prywatnego samochodu osobowego poniesiony w trakcie podróży na szkolenie?
Wydatki związane z używaniem w działalności gospodarczej prywatnego samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych należy rozliczyć w ramach tzw. "kilometrówki", jeśli szkolenie, w którym uczestniczył podatnik, było związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. |
W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu, podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zawierającej co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazd, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. Wzór takiej ewidencji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.druki.gofin.pl.
Brak ewidencji uniemożliwia zaliczenie wydatków z tytułu używania omawianych pojazdów do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 5 ustawy o PDOF).
Wydatki na zakup paliwa rozliczane w ramach tzw. "kilometrówki", powinny być udokumentowane fakturami, które muszą zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Niedopełnienie tego obowiązku wyklucza możliwość zaliczenia wydatków dotyczących zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Tak też orzekł NSA w wyroku z 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 2145/10. Szerzej na ten temat pisaliśmy w BI nr 21 z 20 lipca br.
Omawiane wydatki dotyczące używania samochodów prywatnych rozlicza się narastająco od początku roku do końca tego miesiąca, za który dokonywane jest rozliczenie. Przy czym suma udokumentowanych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych miesiącach ustalona od początku roku podatkowego nie może przekraczać kwoty limitu "kilometrówki" wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres.
Przykład
W październiku 2012 r. podatnik odbył prywatnym samochodem osobowym (niezaliczonym do środków trwałych) o pojemności powyżej 900 cm3 podróż związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą. Koszt zakupu paliwa potwierdzony fakturą VAT wyniósł 100 zł. Była to pierwsza podróż związana z prowadzoną działalnością w tym roku. Zgodnie z ewidencją przebiegu pojazdu, podatnik w podróży przejechał 216 km. W październiku prywatny samochód nie był więcej wykorzystywany na cele związane z prowadzoną działalnością. Natomiast w listopadzie podatnik w podróży przejechał, tym samym pojazdem, 300 km, a udokumentowane fakturą VAT wydatki na paliwo wyniosły 150 zł.
|
www.AutowFirmie.pl - Samochód prywatny w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|