Poradnik VAT nr 18 (378) z dnia 20.09.2014
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej
W działalności gospodarczej użytkuję samochód nabyty na umowę kupna-sprzedaży. Na początku br. zamontowałem w nim instalację gazową, od nabycia której odliczyłem podatek naliczony. Obecnie zamierzam wycofać ten samochód z firmy i przekazać nieodpłatnie na cele prywatne. Czy przy wycofaniu tego samochodu z firmy zamontowaną instalację gazową należy potraktować jako część składową, od której należy wykazać podatek należny?
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. nieodpłatne przekazanie towaru (samochodu) na cele osobiste podatnika, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia VAT.
Zatem zakup części składowych do samochodu może wpłynąć na obowiązek wykazania VAT należnego przy wycofaniu samochodu z firmy i przekazaniu na cele prywatne, pomimo, że od zakupu tego samochodu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (zakup na umowę kupna-sprzedaży).
Przepisy ustawy o VAT nie definiują, co należy rozumieć pod pojęciem "część składowa". W broszurze informacyjnej (dostępnej na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl) zatytułowanej "Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2013 r.", Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że przy definiowaniu części składowej można posiłkować się definicją zawartą w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Zdaniem resortu: "(…) częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania w przypadku gdy wymienione towary będą uznawane za przynależności, przez które zgodnie z Kodeksem cywilnym rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. (…)"
Częścią składową samochodu – zdaniem Ministerstwa Finansów – może być akumulator, silnik, czy opony. Zdaniem redakcji częścią składową może być także instalacja gazowa, o której mowa w pytaniu.
Jak podkreśla resort finansów w ww. broszurze, aby ocenić, czy w przypadku wycofania samochodu z działalności gospodarczej i przekazaniu go na cele prywatne będziemy mieć do czynienia z czynnością podlegającą VAT należy przede wszystkim zbadać czy:
- zamontowanie części składowych (w opisywanej sytuacji instalacji gazowej) w samochodzie nastąpiło w rezultacie dostawy towarów czy świadczenia usług, bowiem tylko w przypadku gdy miała miejsce dostawa towarów, spełniona jest przesłanka do ewentualnego opodatkowania,
- zamontowanie części składowej w samochodzie wpłynęło na trwały wzrost wartości samochodu (zdaniem redakcji warunek ten jest spełniony).
Jeżeli więc montaż instalacji gazowej w samochodzie nastąpił w ramach zakupu usługi, to późniejsze wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie na cele osobiste nie spowoduje obowiązku wykazania VAT należnego od tej czynności.
W sytuacji natomiast, gdy ww. zakup dokonany był w ramach zakupu towaru, wycofanie tego samochodu z działalności (w związku z odliczeniem VAT od zakupu części składowej) będzie podlegać opodatkowaniu (pod warunkiem, że instalacja gazowa będzie miała jeszcze jakąś wartość). W takim przypadku podstawą opodatkowania będzie cena nabycia części składowej określona w momencie przekazania.
www.AutowFirmie.pl - Samochód prywatny w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|